Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 6. ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ ГЕОГРАФІЇ МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ. ОКЕАНИ.

ОКЕАНИ

ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН

Клімат та водні маси

Особливості кліматичних умов Індійського океану визначаються розташуванням його переважної частини в екваторіальних і тропічних широтах, а також впливом величезного масиву суходолу, який оточує океан із півночі. На відміну від кліматичних умов Тихого та Атлантичного океанів, де кліматичні показники змінюються майже паралельно до екватора, в Індійському океані клімат північної та південної частин суттєво відрізняється.

Нерівномірне прогрівання води й суходолу сприяє утворенню мусонної циркуляції.

Восени та іноді навесні, у періоди міжсезоння, на півночі океану зароджуються тропічні циклони, під час яких утворюються ураганні вітри.

У південній частині океану циркуляція атмосфери інша. На південь від 10° пд. ш. панує південно-східний пасат.

На південь температури повітря поступово знижуються. Найхолодніше у високих широтах поблизу Антарктиди.

Іноді Індійський океан називають океаном «теплих вод», адже на його значних просторах температура поверхневих вод вища за +29 °С.

Води Індійського океану більш солоні, ніж у середньому у Світовому океані (35—36,8 %о). Рекордсменами за солоністю є Червоне море (42 %о) та Перська затока (40 %о). Найменша солоність спостерігається в Бенгальській затоці (31,5 %о) та поблизу Антарктиди (33,7 %о).

Особливістю природи Індійського океану є Мусонна течія, створена дією мусонів. Це єдина у світі течія, яка змінює свій напрямок залежно від сезону. Літня Мусонна течія прямує зі сходу на захід, зимова — із заходу на схід.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити