Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Природні умови і ресурси України

Рельєф, тектонічна, геологічна будова, мінеральні ресурси

Основні риси рельєфу: низовини, височини, гори

Низовини

Крайню північ території України займає південь Поліської низовини. Вона простяглася смугою, ширина якої становить від 60 до 120 км. Незначний нахил низовини сповільнює течію річок і сприяє утворенню численних озер і боліт.

Придніпровська низовина простягається північною і центральною частиною лівобережжя Дніпра на 500 км. Завширшки вона не досягає 200 км. Дещо підняту північно-східну частину низовини називають Полтавською рівниною.

У південній частині України розташована Причорноморська низовина. Вона простяглася вздовж узбережжя Чорного й Азовського морів дугоподібною смугою завширшки до 120 — 150 км. Від «материкового» Причорномор’я мало відрізняється й рівнинний Крим із Північнокримською низовиною. За своєю природою вона вважається південною частиною Причорноморської низовини.

На заході на територію України виходить частина великої Середньодунайської рівнини — Закарпатська низовина. Її поверхня плоска, слабко нахилена від передгір’їв Карпат на південний захід.

Рельєф території відображають фізичні (гіпсометричні) карти. Для цього використовуються горизонталі й розфарбування (за певною шкалою кольорів) висотних ступенів.

Височини

Між річкою Західний Буг і західним кордоном Житомирської області розташована Волинська височина. На південному сході вона поступово переходить у Подільську, що простягається смугою завдовжки 580 км і завширшки до 180 км. Тут розміщуються найдовші у світі гіпсові печери.

У межиріччі Пруту й середньої течії Дністра розташована невелика, але висока Хотинська височина з найвищою точкою рівнинної частини України (гора Берда, 515 м).

Долина річки Південний Буг відокремлює Подільську височину від найбільшої в Україні Придніпровської височини. Вона являє собою слабохвилясту поверхню з майже рівними межиріччями.

На південному сході України розташована Приазовська височина. Її рельєф урізноманітнюють піднесення, що являють собою залишки кристалічних порід, які виходять на денну поверхню (могили).

На південному сході України розташована Донецька височина, що складається з кількох пасом. Із північного заходу на південний схід у її межах простягається Донецький кряж. Це найвища частина височини, де розташована Могила Мечетна з найбільшою позначкою лівобережжя — 367 м.

На північному сході в межі України заходять відроги Середньоруської височини, що має густу мережу ярів і балок.

Гори

Карпати — гірська система, розташована в центрі Європи. Вона простягається опуклою дугою на 1500 км від околиць міста Братислава (Словаччина) до ущелини Залізні Ворота на Дунаї, ви- сотадо2655 м (гора Герлаховські-Штіт). Карпати є східним продовженням Альп, із якими в них багато спільного в будові молодих, але складно побудованих надр. І Альпи, і Карпати зминалися в одну й ту саму еру складчастості, тому обидві гірські системи належать до одного гірського поясу. Однак новітнє підняття Карпат відставало від зростання Альп, тому гори тут менші за висотою.

Кримські гори простяглися 150-кілометровою дугою з північного сходу на південний захід уздовж північного узбережжя Чорного моря, їхня максимальна ширина до 50 км. На півночі вони межують зі степовою зоною, а на півдні окремі масиви омиваються водами Чорного моря.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити