Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Кліматичні умови та ресурси

Основні кліматотвірні чинники. Загальні риси клімату. Типи повітряних мас

Формування клімату України обумовлене такими чинниками: географічною широтою, переважаючими напрямками вітрів (з ними пов’язано переміщення повітряних мас, циклонів і антициклонів), особливостями рельєфу, характеристиками підстилаючої поверхні, розташуванням щодо Атлантичного океану.

Головним чинником є географічна широта. Від неї залежить величина сонячної радіації, яка потрапляє на земну поверхню. На рівнинній території України середньорічна величина сумарної сонячної радіації становить від 3400—3600 МДж/м2 на рік на заході, до 5200 МДж/м2 і більше на південно-західному узбережжі Криму.

Зростання континентальності клімату відбувається з віддаленістю від Атлантичного океану у східному та південно-східному напрямках. Це проявляється у збільшенні річної амплітуди коливань температур та зменшенні кількості опадів.

На території України переважають помірні повітряні маси. Морські помірні повітряні маси приходять з Атлантики. Улітку вони приносять прохолоду, особливо на заході України, підвищують вологість повітря та приносять опади, а взимку пом’якшують морози, викликають снігопади й відлиги.

Континентальні помірні повітряні маси надходять із внутрішніх областей Євразії. При цьому влітку встановлюється безхмарна й жарка погода, а взимку — ясна й морозна.

Арктичне повітря формується над Арктикою. Воно холодне, сухе, чисте. Не зустрічаючи перешкод, воно проникає далеко на південь Східноєвропейської рівнини. Взимку арктичні маси приносять морозну суху та малохмарну погоду, навесні та восени — заморозки.

На клімат впливають і тропічні повітряні маси, морські — з боку Середземного моря, континентальні — з внутрішніх районів Євразійського континенту. Вони завжди теплі, мають високу температуру. Сформувавшись над субтропічними районами Атлантики і прийшовши на терени України, морське тропічне повітря переважно зумовлює влітку теплу похмуру погоду із затяжними дощами, а взимку — різке потепління.

Континентальне тропічне повітря з внутрішніх районів Азії бідне на вологу й містить багато пилу. Воно спричиняє спекотну і суху погоду, а інколи посухи та суховії.

Циклони переміщуються на території України в основному із заходу. Найчастіше вони спостерігаються від листопада до березня, найрідше — наприкінці весни. Узимку їхнє вторгнення зумовлює підвищення температури повітря, часто до відлиг, а влітку, навпаки, — зниження.

Антициклони, вплив яких посилюється у східній та південній частинах країни, часто надходять із Центральної Азії. Улітку вони формують теплу безхмарну погоду зі значними добовими амплітудами температури, узимку — холодну.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити