Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Кліматичні умови та ресурси

Причини виникнення і наслідки дії небезпечних метеорологічних явищ на території країни, їх поширення

З усіх небезпечних метеорологічних явищ в Україні найчастіше трапляються сильні зливи, коли випадає 50 мм і більше опадів упродовж 12 годин і менше. Найчастіше вони пов’язані з проходженням атмосферних фронтів. У теплий період на території фіксується 25—30 днів із грозами (у Карпатах — до 40), які супроводжуються зливами, інколи градом. Град випадає на рівнинах двічі—тричі за рік, у Карпатах — чотири-шість разів.

Під час гроз і з проходженням атмосферних фронтів і циклонів спостерігаються сильні вітри, що дмуть зі швидкістю понад 10 м/с. Особливо небезпечні штормові (понад 20 м/с) та ураганні (понад 30 м/с) вітри, які пошкоджують будівлі, ламають дерева, руйнують опори ліній зв’язку.

На всій території України бувають тумани, найчастіше вони спостерігаються в холодний період року у гірських районах, на півночі та заході країни. Особливо небезпечні сильні тумани для транспорту, коли видимість знижується до 50 м.

Взимку для всієї території України характерні ожеледі, тривалість яких коливається від кількох годин до 10 днів і більше. Ожеледдю називають шар льоду, що утворюється на гілках дерев, телефонних та електродротах, а також на поверхні землі за температури від 0 до - З °С внаслідок замерзання крапель дощу, мряки чи туману. Ожеледь, що вкриває дорогу, називають ожеледицею. Хуртовини найчастіше спостерігаються у січні—лютому.

Значної шкоди господарству завдають весняні (квітень, початок травня) та осінні (від другої половини вересня) заморозки. Улітку трапляються посухи. Найчастіше вони спостерігаються на південному сході України. Пригнічення і загибель рослий зумовлюють суховії. Це сухі й гарячі вітри, що висушують ґрунт, порушують вологообмін між ґрунтом і рослинами. Вони формуються за умов антициклональної погоди протягом теплого періоду року.

На території України трапляються пилові (чорні) бурі, їх інтенсивність оцінюється за ступенем видимості: слабкі — видимість до 10 км; середні — 1—2 км; сильні — менше ніж 1 км.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити