Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Кліматичні умови та ресурси

Кліматичні ресурси. Метеоспостереження, прогнози погоди

Кліматичні ресурси мають велике значення для сільськогосподарського виробництва. Одним із найважливіших показників є тривалість вегетаційного періоду. У більшості сільськогосподарських рослин вегетація починається після переходу середньодобової температури через позначку +5 °С. У зоні мішаних лісів сума температур вище за +5 °С становить 2700— 2900°С, лісостеповій зоні — 2770— 3300 °С, на півдні степової зони — 3600— 4000°С, а на Південному березі Криму — понад 4500°С. Сума температур, необхідних для активної вегетації (вище за +10°С), також збільшується з півночі на південь від 2350 до 3600°С.

Кліматичні ресурси природних зон і можливості їхнього використання для вирощування сільськогосподарських культур

Природні зони

Мішані н широколисті ліси

Лісостеп

Степ

Характерні середній рівень теплозабезпеченості та добра вологозабезпеченість. Суми температур понад +10 СС становлять від 2400 до 2600°С, що дає змогу вирощувати культури середніх строків дозрівання (жито, картопля, льон-довгунець, люпин)

Характерний достатній рівень теплозабезпеченості та вологозабезпеченості (частина території). Суми температур понад +10 СС становлять від 2410 до 2900°, що дає змогу' вирощувати основні теплолюбні культури ранніх і середніх строків дозрівання (озима пшениця, цукровий буряк, кукурудза, гречка, просо, фрукти (західна частина))

Характеризується високим рівнем теплозабезпеченості та низькою вологозабезпеченістю. Недостатньо водних ресурсів. Суми температур понад +10 СС коливаються від 2900 на півночі до 3500° на півдні, що дає змогу вирощувати теплолюбні культури (озима пшениця (північна частина), соняшник, кукурудза, овочі, баштанні культури, фрукти)

В Україні працює гідрометеорологічна служба, що забезпечує господарство інформацією та прогнозами в галузі метеорології, кліматології та агрометеорології. Вона охоплює близько 130 гідрометеорологічних станцій у різних кутках країни, де за єдиною програмою вісім разів на добу (через кожні три години) фіксуються показники приладів. Метеорологічні та гідрологічні спостереження здійснюють також 14 морських станцій, спеціалізовані обсерваторії та інші станції.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити