Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Ґрунти, рослинний покрив, тваринний світ

Рослинні ресурси, їх охорона і відтворення. Зелена книга України

Рослинний світ забезпечує людину різноманітними ресурсами: продовольчими, лікувальними, промисловими, сільськогосподарськими (пасовища і сіножаті), рекреаційними. Рослини незамінні в харчуванні людини, є кормом для тварин.

Ліси — найбільш продуктивні природні комплекси на Землі завдяки ярусній структурі та ефективному використанню сонячного світла. Скупчення біомаси тут у 5—6 разів перевищує біомасу трав’янистої рослинності. Також ліс очищує повітря, створює місця перебування тварин, захищає ґрунт від ерозії, затримує опади (зменшує поверхневий стік).

Від 1854 до 1914 р., тобто за 60 років, площа лісів на Україні зменшилася на 30,5 %. Зараз лісистість становить близько 14 %. Охорона лісів — це передбачена законодавством система заходів, спрямованих на організацію раціонального використання та відтворювання лісів, їх охорону від забруднення, виснаження і знищення, захист від пожеж, незаконного вирубування, шкідників і хвороб. Важливим елементом збереження рослинних ресурсів є відтворення лісів, під яким розуміють своєчасне їх вирощування і покращення породного складу, а також безперервне відновлення виробництва продуктів лісу (деревини, живиці, горіхів, ягід, грибів) і його властивостей (захисних, рекреаційних тощо). Лісорозведення — це створення і вирощування лісових насаджень штучного походження (лісових культур) на землях, що раніше не перебували під лісом.

Програми розвитку лісокористування в Україні повинні передбачати: підвищення лісистості території України; створення плантацій деревної і недеревної рослинності; комплексне використання лісосировинних ресурсів. Для збереження рідкісних рослинних угруповань у 1987 р. створено Зелену книгу України. До неї внесено близько 130 рослинних угруповань, охорона яких спрямовується на збереження структури, популяцій та умов місць зростання. Найбільше представлені угруповання, у яких ростуть реліктові, ендемічні й рідкісні види, наприклад грабово-дубові плющові ліси Подільської височини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити