ГЕОГРАФІЯ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Способи зображення Землі

Елементи градусної сітки. Визначення географічних координат об'єктів

Земля має кулясту форму й обертається навколо своєї осі. Ця вісь проходить через дві протилежні точки на її поверхні: Південний і Північний полюси. На однаковій відстані від них проходить екватор — умовна лінія, яка поділяє Землю на дві півкулі: Північну і Південну.

Із полюсами і екватором пов’язані інші важливі умовні лінії — меридіани і паралелі. Меридіанами називають умовні лінії, які з’єднують два географічні полюси Землі за найкоротшою відстанню. На глобусі вони мають вигляд півкіл у 180°, а на карті півкуль майже всі вони мають форму вигнутих ліній (дуг).

Паралелі — це умовні лінії, паралельні до екватора. На глобусі вони мають вигляд кіл різної довжини, а на карті півкуль — вигнутих ліній (дуг). Найдовшою паралеллю є екватор, який на карті півкуль має вигляд прямої лінії.

Перетинаючись, паралелі й меридіани утворюють градусну сітку. Вона дозволяє визначати географічні координати (широту і довготу) точок на земній поверхні.

Географічна широта — це величина дуги меридіана від екватора до певної точки. Вона виражається в градусах. Максимальна величина дуги від екватора до полюса становить 90°, тому і широта може дорівнювати від 0° на екваторі до 90° на полюсах. У Північній півкулі широта північна, а в Південній — південна.

Географічна довгота — це величина дуги паралелі від початкового меридіана до певної точки.

У більшості країн за початковий меридіан прийнятий меридіан, який проходить через Гринвіцьку обсерваторію (поблизу Лондона). На схід від початкового меридіана до меридіана 180° розташована Східна півкуля, на захід від нього — Західна.

Якщо відомі широта і довгота певної точки, то можна легко знайти її на перетині відповідних паралелі й меридіана.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.