Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Гірські природні комплекси. Природні комплекси морів

Природногосподарська характеристика гірських областей, проблеми використання ресурсів й охорони природи

Завдяки пасовищам у гірських районах Криму та Карпат велике значення має скотарство, насамперед розведення овець та великої рогатої худоби. Останнім часом стали популярні гірський туризм, альпінізм, скелелазіння, велотуризм, кінний туризм.

Найважливішим багатством Карпат вважаються ліси. Особливо цінна порода — бук. На жаль, карпатські ліси інтенсивно знищуються від другої половини XIX ст. Цей процес триває десятиліттями, що й стало однією з причин катастрофічних повеней у 1998 і 2001 рр.

Природа Карпат є унікальною, тому потребує охорони. Тут створений Карпатський біоcферний заповідник (Івано-Франківська та Закарпатська області), національний природний парк «Вижницький» (на межі Українських Карпат та Передкарпаття), Карпатський національний природний парк, національний природний парк «Синевир», національний природний парк «Гуцульщина». Основою Карпатського біосферного заповідника став Карпатський державний заповідник. У 1979 р. до нього приєднується Широколужанський масив (Тячівський р-н) та «Долина нарцисів» (Хустський р-н). У 1997 р. заповідник розширився за рахунок заказників загальнодержавного значення — Чорна гора, Юліївська гора (Виноградівський р-н), Кевелівcький, Рогнеска, Свидовецький (Рахівський р-н).

Карпатський національний природний парк розташований у Івано-Франківській області (на північно-східних схилах масиву Чорногора). На його території діють бази відпочинку, санаторії, літні оздоровчі комплекси, зони відпочинку. У парку представлені унікальні для Центральної Європи лісові, субальпійські та альпійські природні комплекси, мішані буково-ялицево-смерекові та чисті смерекові ліси.

Національний природний парк «Синевир» створено з метою збереження унікального куточка природи смерекових лісів хребта Горгани, що оточують озеро Синевир.

Важливу роль у збереженні природи Кримських гір відіграють штучні лісонасадження, які виконують водоохоронні, ґрунтозахисні й меліоративні функції. Не менш складним завданням є збереження природної рослинності, фауністичних комплексів, унікальних природних об’єктів. Із цією метою в Криму створені заповідники. У Феодосійському районі розташований Карадазький природний заповідник. У складі рослинності переважають східногра- бово-пухнасто дубові, пухнастодубові, фісташкові, скельнодубові, скельнодубово-ясеневі ліси та різнотравно-ковилово-злакові степи.

Природний заповідник «Мис Мартьян» створений у 1973 р. На його території охороняється єдиний масив природних лісів, де представлені вічнозелені дерева — суничник дрібноплідний та ялівець високий.

У Кримському природному заповіднику охороняються найцінніші в Криму дубові, букові і кримськососнові ліси, унікальні реліктові угруповання тису ягідного, ялівцю високого, а також місця оселення водоплавних і водно-болотних птахів.

За 3,5 км від берега, в Керкинітській затоці, розташований заповідник «Лебедині острови» (Сари-Булат). Тут гніздяться 25 видів пернатих. Головна окраса островів — лебідь-шипун.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити