Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Гірські природні комплекси. Природні комплекси морів

Природно-господарська характеристика морів, проблеми використання ресурсів та охорони природи

У Чорному морі здавна виловлювали до 30 видів риби, в тому числі білугу, пеламіду, скумбрію, катрана, ставриду. Теперішній вилов становить 250 тис. т за рік, із них чорноморська кілька — 80 % і хамса — 16 %. У морі також добували мідії, філофору, з корисних копалин — будівельний пісок, гравій, природний газ; перспективними е пошуки нафти в континентальному шельфі.

Чорноморське узбережжя дуже важливе в курортно-рекреаційному відношенні. Тут розташовані численні турбази, санаторії, будинки відпочинку, пансіонати, дитячі табори. Найві- домішими курортами Чорного моря є Ялта, Алушта, Євпаторія, Гурзуф, Одеса.

В останні роки погіршується екологічний стан акваторії моря стоками річок, викидами шкідливих речовин, які потрапляють у воду в разі аварій кораблів і під час видобування корисних копалин. Через погіршення екологічної ситуації поступово піднімається межа вод, насичених сірководнем. Вже зараз в окремих місцях це призводить до заморів (масової загибелі риб та інших мешканців вод).

Жива природа Чорного моря та його узбереж охороняється в спеціально створеному з цією метою Чорноморському біосферному заповіднику. Насамперед під охороною перебувають багато видів водоплавних птахів, які зимують там або відпочивають під час перельотів. Морські екосистеми охороняються також і в природних заповідниках Дунайському, Карадазькому та Мис Мартьян. В акваторії заповідника Мис Мартьян зустрічаються понад 200 видів морських тварин (риб, молюсків і ракоподібних), 129 видів водоростей і макрофітів (62 % видів узбережжя Південного берега Криму), 59 видів і форм діатомових і 65 видів і форм синьо-зелених водоростей.

Азовське море протягом тривалого часу було відоме своєю продуктивністю. У 1930— 1960-х рр. із 1 га водної поверхні моря виловлювали риби в 16 разів більше, ніж у Чорному. Половина видів риб мала промислове значення. Особливо великим був промисел тюльки і хамси. Зараз ця кількість скоротилася до третини.

Дно Азовського моря є перспективним для видобування нафти і природного газу. Цілющу грязь Сиваша використовують для лікування, а з її ропи виробляють соду, бром, магній.

Узбережжя Азовського моря з теплим кліматом, піщаними пляжами — це важливий рекреаційний район України. Прибережні райони з їх островами і півостровами є місцем гніздування багатьох птахів, яких приваблює м’якість клімату, багаті кормові угіддя та добре захищені ділянки. Для їх охорони створено Казантипський природний заповідник та Азово-Сиваський національний природний парк (розташований поруч зі степами Присивашшя і на о. Бирючий). Тут зустрічаються дрохва, стрепет, журавель степовий та сірий, луні польовий і степовий, беркут, підорлик великий, балобан, сокіл-сапсан, боривітер степовий. Загалом для парку характерні 30 видів птахів, що занесені до Червоної книги України.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити