Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Використання природних умов і ресурсів та їх охорона

Використання та охорона природних умов і природних ресурсів

Законодавчі акти про природно-заповідний фонд.

Природоохоронні комплекси. Категорії природно-заповідного фонду

Екологічне законодавство України складається із Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про природно-заповідний фонд України», «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», «Про Червону книгу України», «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000— 2015 роки».

Природоохоронні комплекси — це ділянки землі, водної поверхні та повітряного простору над ними, де розташовуються об’єкти, які мають особливе природоохоронне, наукове, культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, які повністю або частково вилучені рішеннями органів державної влади з господарського використання і для яких встановлено режим особливої охорони.

Правові основи організації, охорони та ефективного використання природоохоронних об’єктів визначає Закон України «Про природно- заповідний фонд України». У ньому зазначено, що на землях природно-заповідного призначення забороняється діяльність, яка негативно впливає або може впливати на стан природних та історико-культурних комплексів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Природні заповідники — це природоохоронні, науково-дослідні установи загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних для певної ландшафтної зони природних комплексів з усією сукупністю їх компонентів. Територія (або акваторія) заповідника повністю вилучається з господарського використання.

Біосферні заповідники — це природоохоронні науково-дослідні установи міжнародного

значення, що створюються з метою збереження в природному стані найтиповіших природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього природного середовища, його змін під дією антропогенних чинників.

Біосферні заповідники

Назва

Адреса

Кількість видів, занесен их до Червової книги України

флори

фауни

Асканія- Нова

Херсонська область, Чаплинський район, смт Асканія-Нова

22

41

Чорноморський

Херсонська область, м. Гола Пристань

24

69

Карпатський

Закарпатська область, м. Рахів

92

74

Дунайський

Одеська область, Кілійський район, м. Вилкове

8

61

Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення. Перед ними постають такі завдання: збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і окремих об’єктів; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності; проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

Національні природні парки (приклади)

Назва

Адреса

Карпатський

Івано-Франківська обл., м. Яремча

Шацький

Волинська обл., Шацький р-н, с. Світязь

Синевир

Закарпатська обл., Міжгірський р-н, с. Синевир-Остріки

Азово-Сиваський

Херсонська обл., м. Генічеськ

Вижницький

Чернівецька обл., Вижницький р-н, смт Берегомет

Подільські Товтри

Хмельницька обл., м. Кам’янець- Подільський

Святі Гори

Донецька обл., м. Слов’яногірськ

Яворівський

Львівська обл., Яворівський р-н, смт Івано-Франкове

Деснянсько-Старогутський

Сумська обл.

Ічнянський

Чернігівська обл., Ічнянський р-н

Галицький

Івано-Франківська обл., Галицький р-н

Гомільшанські ліси

Харківська обл., Зміївський та Первомайський р-ни

Великий Луг

Запорізька обл., Василівський р-н, м. Дніпрорудне

Мезинський

Чернігівська обл., Коропський район

Регіональні ландшафтні парки утворюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об’єктів, забезпечення умов для організованого відпочинку населення.

Заказники — це ділянки угідь (лісових, степових, водних), на яких охороняється певна частина ландшафту або певний компонент природного комплексу: рослини, тварини, багатства надр.

Зазначені території створюють без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів у їх власників або користувачів.

Пам’ятками природи оголошуються окремі унікальні природні об’єкти, що мають особливе природоохоронне, наукове, естетичне і пізнавальне значення, з метою збереження їх у природному стані. На території пам’яток природи забороняється будь-яка діяльність, що загрожує їх збереженню або призводить до деградації чи зміни первісного стану.

Заповідними урочищами оголошуються лісові, степові, болотисті та інші відокремлені цілісні ландшафти, що мають важливе наукове, природоохоронне й естетичне значення, з метою збереження їх у природному стані. Тут забороняється будь-яка діяльність, що порушує процеси, які відбуваються в природних комплексах.

Ботанічні сади створюються з метою збереження, вивчення, акліматизації, розмноження рідкісних і типових видів місцевої і світової флори шляхом поповнення ботанічних колекцій, ведення наукової, навчальної, освітньої роботи.

Відомими в Україні ботанічними садами є Нікітський, Центральний республіканський ботанічний сад ім. Фоміна, Дніпропетровського, Львівського, Харківського, Чернівецького університетів.

Дендрологічні парки створюються з метою збереження і вивчення в спеціально створених умовах різноманітних видів дерев і чагарників та їх композицій для найбільш ефективного наукового, культурного, рекреаційного та іншого використання. Відомими дендрологічними парками є Софіївський, Олександрійський, Тростянецький, Веселі Боковеньки та ін.

З оологічні парки відкриваються з метою організації екологічної, освітньо-виховної роботи, а також створення експозицій рідкісних, екзотичних та місцевих видів тварин, збереження їх генофонду, вивчення дикої фауни та розробки наукових основ її розведення в неволі.

Станом на 01.01.2014 природно-заповідний фонд України має у своєму складі 8101 територій та об’єктів загальною площею 3667,4 тис. га, або 6,08 % від території країни, та морський заказник площею 402,5 тис. га. Зокрема це 645 територій і об’єктів загальнодержавного значення: 19 природних і 4 біосферних заповідників, 48 національних природних парків, 308 заказників, 132 пам’ятки природи, 18 ботанічних садів, 7 зоологічних парків, 19 дендрологічних парків, 88 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.

Частка площ ПЗФ від площ адміністративних одиниць («показник заповідності») суттєво відрізняється. Найменшою — 2,25—2,80 % — вона є у Вінницькій, Дніпропетровській, Харківській областях, найбільшою — 12,0—15,7 % — в Івано- Франківській, Закарпатській, Хмельницькій, Чернівецькій областях та м. Києві; у м. Севастополі становить 30,3 %. У Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській та Черкаській областях заповідні території становлять близько 3—5 %, у Волинській, Львівській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Херсонській, Чернігівській областях та Автономній Республіці Крим — 6—12 %. Таким чином, у різних областях України показник заповідності коливається від 2,25 до 15,7 %. У більшості країн Європи середній відсоток заповідності становить 15%.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити