Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Способи зображення Землі

Способи вимірювання відстаней на різних географічних і топографічних картах

Визначити за картою дійсну відстань на місцевості можна за допомогою масштабу і лінійки.

Потрібно накреслити пряму лінію (якщо необхідно дізнатися відстань по прямій) між двома точками і за допомогою лінійки виміряти цю відстань у сантиметрах. Після цього треба помножити отримане число на величину масштабу. Наприклад, якщо на карті масштабу 1:200000 (в 1 см 2 км) відстань дорівнює 5 см, то на місцевості ця відстань становить 2 x 5 = 10 (км). Виміряти відстань за картою можна і з допомогою циркуля-вимірювача. У цьому випадку зручно користуватися лінійним масштабом. Якщо відстань між пунктами є ламаною лінією, її довжину визначають шляхом додавання довжин окремих прямих відрізків.

Для розрахунку відстаней за картою або глобусом потрібно знати, що довжина дуги 1° меридіана і 1° екватора становить близько 111 км. Для меридіанів це стала величина, а довжина дуги 1° за паралелями зменшується від екватора до полюсів. Тому необхідно знати відстань, що відповідає 1° певної паралелі.

Щоб визначити відстань у кілометрах між двома пунктами, що розташовані на одному меридіані, обчислюють відстань між ними в градусах, а потім кількість градусів множать на 111 км. Для визначення відстані між двома точками на екваторі також потрібно визначити відстань між ними в градусах, а потім помножити на 111 км.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити