Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ГЕОГРАФІЇ

Господарство. Загальна характеристика господарства. Економічний потенціал. Промисловість

Структура та значення лісової та деревообробної промисловості, особливості її розміщення

Підприємства лісової та деревообробної промисловості займаються заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини та інших рослинних ресурсів. У цій галузі виділяють лісозаготівлю, деревообробку (пиломатеріали, будівельні матеріали, фанера, деревні плити, меблі), целюлозно-паперову й лісохімічну промисловість. Послідовність виробництва кінцевої продукції народного споживання в лісовій та деревообробній промисловості можна подати в такому вигляді: лісозаготівля — лісопиляння — деревообробка (виготовлення фанери, деревних плит) — виробництво меблів.

Лісова промисловість характеризується наявністю двох лісових поясів.

У межах північного лісового поясу заготовлюється хвойна деревина, що потім переробляється на деревні плити, целюлозу, папір, картон. Для Росії, Канади, Швеції, Фінляндії лісова й деревообробна промисловість — важливі галузі міжнародної спеціалізації.

У межах південного лісового поясу заготовлюється листяна деревина. Тут склалися три головні ареали лісової промисловості: Бразилія, Тропічна Африка, Південно-Східна Азія. Деревина, що заготовлюється в них, морським шляхом вивозиться в Японію, Західну Європу. Для виготовлення паперу в країнах південного поясу найчастіше використовують недеревну сировину: бамбук в Індії, сизаль у Бразилії, Танзанії, джут у Бангладеш.

Целюлозно-паперове і лісохімічне виробництво

Целюлозно-паперова промисловість працює на основі переробки лісу та інших рослинних ресурсів (солома, очерет). Вона виробляє целюлозу, різні види паперу та картону. Для розвитку галузі необхідне поєднання таких чинників, як сировинний, електроенергетичний та водний, що зумовлено технологічними особливостями процесу виробництва. Для виготовлення 1 т целюлози необхідно 350 м3 води і 5 м3 деревини.

Підприємства лісохімічної галузі тяжіють до місць лісозаготівлі. У виробництві вони використовують недорогу сировину: відходи деревообробної і целюлозно-паперової галузей, сільськогосподарського виробництва, а також живицю хвойних дерев. Основні види продукції галузі: деревне вугілля, оцтова кислота, метиловий спирт, карбамідні смоли, каніфоль, скипидар, ефірна олія, кормові дріжджі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити