Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Способи зображення Землі

Картографічні проекції та спотворення

Карта є проекцією земної кулі або її ділянки на площину. Для того щоб вона була суцільною і водночас досить точно відображала земну поверхню, використовують картографічні проекції — математичні способи зображення поверхні земної кулі або еліпсоїда. Вони визначають залежність між координатами точок на поверхні Землі та на площині.

Картографічні проекції розрізняють за видом зображення паралелей та меридіанів, а також за характером спотворень. Так, за видом зображення паралелей і меридіанів розрізняють азимутальні, циліндричні, конічні проекції.

На картах враховується кулястість земної поверхні, однак передати дійсну форму нашої планети вони не можуть. Карти спотворюють поверхню Землі та обриси окремих географічних об’єктів. Картографічні спотворення — це порушення геометричних властивостей об’єктів земної поверхні (довжини ліній, кутів, форм і площ) під час їх зображення на карті. Про характер і ступінь спотворень на карті можна скласти уявлення, порівнюючи картографічну сітку з градусною сіткою глобуса.

За характером спотворень розрізняють рівнокутні, рівновеликі та довільні проекції. У рівнокутній проекції без спотворень передаються напрямки, а форма і площа об’єктів деформуються. Таким чином, на різних ділянках карти масштаб відрізняється. Виконані цим способом карти застосовують для прокладання маршрутів повітряних і морських суден. Карти, виконані з допомогою рівновеликої проекції.

використовуються для визначення розмірів материків, океанів, держав. Вони точно передають площу об’єкта, але деформують напрямки, а також і форму об’єкта.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити