Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Господарство України

Целюлозно-паперове та лісохімічне виробництво

Целюлозно-паперова промисловість працює на основі переробки лісу та інших рослинних ресурсів (солома, очерет). Вона виробляє целюлозу, різні види паперу та картону. Для розвитку галузі необхідне поєднання таких чинників, як сировинний, електроенергетичний та водний. В Україні целюлозно-паперова промисловість розвинена недостатньо й не задовольняє потреб населення.

Головні центри целюлозно-паперової промисловості розташовані в Житомирській, Хмельницькій, Львівській, Закарпатській, Київській та Чернігівській областях. Серед найбільших підприємств слід назвати Жидачівський картонно- паперовий комбінат (Львівська область), Малинську (Житомирська область) і Дніпропетровську паперові фабрики, Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат (Одеська область), Херсонський целюлозно-паперовий комбінат, Львівську й Рахівську (Закарпатська область) картонні фабрики, Київський картонно-паперовий комбінат, паперову фабрику в Понінці (Хмельницька область).

Підприємства України виготовляють понад 50 видів паперу та близько 20 видів картону. Монопольним виробником газетного паперу в Україні й найбільшим виробітком друкарського паперу є Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат.

ВАТ «Дніпропетровська паперова фабрика» — єдиний виробник офсетного паперу. На підприємстві встановлена автоматизована лінія «Bielomatik» для виробництва паперу різних форматів.

Підприємства лісохімічної галузі тяжіють до місць лісозаготівлі. У виробництві вони використовують недорогу сировину: відходи деревообробної і целюлозно-паперової галузей, сільськогосподарського виробництва, а також живицю хвойних дерев. Серед підприємств галузі виділяються Великобичківський, Перечинський, Свапявський лісокомбінати (Закарпатська область) та Вигідський лісохімічний завод (Івано-Франківська область). Ще чотири підприємства працюють у Києві, Коростені (Житомирська область), Славуті (Хмельницька область), Клевані (Рівненська область).

Проблеми і перспективи розвитку

Лісова та деревообробна промисловість не задовольняє всіх потреб господарства та населення країни у своїй продукції. Для більшості виробництв характерна недостатньо повна переробка сировини, якість продукції не завжди відповідає світовим стандартам. Проблемою є відтворення (здійснення лісових та агротехнічних заходів відповідно до природоохоронних вимог із метою створення нових лісонасаджень) і раціональне використання лісових ресурсів, галузь має велику кількість відходів, лише третина з яких використовується.

Основними напрямками подальшого розвитку галузі є забезпечення конкурентоспроможності основних видів продукції; більш повне й комплексне використання деревини, а також її відходів; упровадження ресурсозберігаючих технологій; збільшення частки високотехнологічних видів продукції.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити