Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Господарство України

Промисловість будівельних матеріалів. Структура і значення. Чинники розвитку і розміщення. Сировинна база

Промисловість будівельних матеріалів входить до господарської структури всіх регіонів України. Разом із будівництвом та проектними й дослідними організаціями галузь забезпечує здачу в експлуатацію житлових будинків, промислових підприємств, транспортних магістралей, мостів, шахт, осушувальних систем та інших інженерних споруд. При розміщенні підприємств галузі найбільше значення мають сировинний і споживчий чинники. Промисловість в основному працює на місцевій сировині, яка є досить різноманітною. Мармури, граніти, кварцити використовуються як стінове, дорожнє, облицювальне каміння. Вапняк, мергель, глина, гіпс є сировиною для виробництва в’яжучих матеріалів. Із щільних вапняків виготовляють плити й каміння для зовнішнього облицювання стін, щебені для бетону. Кварцові піски, глини й каоліни використовуються як скляно-керамічна сировина. Крім мінеральної сировини використовуються відходи металургійного виробництва та теплоенергетики (зола, шлаки).

Промисловість будівельних матеріалів України об’єднує сотні підприємств, які розміщені в усіх районах країни. Потужними центрами галузі є міста Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Кривий Ріг, Донецьк, Запоріжжя, Львів, Маріуполь.

Видобуток і первинна обробка мінеральної будівельної сировини (промисловість нерудних матеріалів) здійснюються на всій території України. Так, більш ніж у 20 родовищах розвідані промислові запаси кварцових пісків, найбільш відоме — Новоселівське (Харківська область). Тут видобувають піски, природні мінералогічні характеристики яких уважають- ся кращими в країні.

Україна відома покладами граніту, мармуру, піщаниками та іншими видами природного каміння. У низці районів ведеться видобуток граніту. Завдяки своїм властивостям він широко застосовується для спорудження монументів, колон, при облицюванні фасадів будинків і набережних.

У південних областях України та в Автономній Республіці Крим поширений черепаш- ник (вапняк, що складається з цілих або роздроблених черепашок молюсків). Цей природний матеріал характеризується пористістю, тому має гарну звуко- і теплоізоляцію.

Як і більшість інших виробництв, виготовлення стінових матеріалів, зокрема залізобетону, є матеріаломістким виробництвом: сировина й матеріали складають більш ніж половину всіх витрат. Але ця продукція є малотранспортабельною, тому її виробництво тяжіє до споживача, тобто міст із великими обсягами промислового й житлового будівництва. Найбільші підприємства з виготовлення залізобетонних конструкцій і деталей розташовані в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Кривому Розі, Полтаві, Запоріжжі, Луганську, Маріуполі.

Одним із найстаріших будівельних матеріалів є цегла. Найбільшими центрами галузі є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Чернігів, Львів, Івано-Франківськ. Одним із провідних виробників лицьової цегли є < Суд- кераміка» (місто Мукачеве).

Найбільші заводи листового (віконне, армоване, вітринне) скла: Костянтинівський склоробний (Донецька область), Лисичанський «Пролетар» (Луганська область), Запорізький та Львівський склоробні заводи.

Для оздоблення будинків широко застосовується будівельна кераміка — керамічна плитка для підлоги, фасадна керамічна плитка, облицювальні глазуровані плитки, а також санітарно-технічне обладнання. Ці вироби виготовляють із тугоплавкої або вогнетривкої глини з домішками каоліну та кварцового піску. Найбільші підприємства — Харківський плитковий завод, комбінат «Будфаянс» (Славута, Хмельницька область), Артемівський завод будівельної кераміки (Донецька область), Львівський, Київський і Слов’янський (Донецька область) керамічні заводи.

Найбільший виробник будівельних матеріалів для дахів і фасадів — компанія «Яворів» (Львівська область), «Рууккі Україна» та «Арсенал». Вони випускають половину цієї продукції. М’який покрівельний матеріал (руберойд, толь, пергамін) випускають у багатьох областях України, але найбільшим центром є Луцьк.

Географія цементного виробництва

Серед в’яжучих матеріалів найважливіше значення має цемент — порошкоподібна в’язка речовина, що виробляється з вапнякової сировини (вапняк, мергель). При змішуванні з водою і піском цемент утворює пластичну масу, що набуває каменеподібного стану. Цемент використовується для виробництва бетону, шлакоблоків, залізобетону. Орієнтуючись на сировину, цементні заводи розміщуються на території усієї країни з більшою концентрацією на сході. У Донбасі, де залягає високоякісна цементна сировина (в основному вапняки), працюють Амвросіївський комбінат, Єнакіївський і Краматорський цементні заводи. Завдяки цим підприємствам Донецька область посідає перше місце за виробництвом цементу, на другому — Дніпропетровська (Дніпропетровськ, Дні- продзержинськ), на третьому — Харківська (найбільш потужне підприємство галузі — «Балцем»), Серед інших підприємств галузі: «Югцемент» (Ольшанське, Миколаївська область), «Волинь-цемент» (Здолбунів, Рівненська область), Бахчисарайський комбінат «Буд- індустрія», «Івано-Франківськ-цемент».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити