Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Економіко-географічні райони України

Придніпровський економічний район

Площа — 59,1 тис. км2, населення — 5,1 млн осіб

Області

Дніпропетровська (утворена в 1932 р.)

Запорізька (утворена в 1939 р.)

Площа — 31,9 тис. км2, населення — 3,3 млн осіб

Площа — 27,2 тис. км2, населення — 1,8 млн осіб

Кількість міст — 20, найбільші: Дніпропетровськ (1,0 млн осіб), Кривий Ріг (684,7 тис. осіб), Дніпродзержинськ (246,7 тис. осіб), Нікополь (129,2 тис. осіб)

Кількість міст — 14, найбільші: Запоріжжя (790,1 тис. осіб), Мелітополь (158,6 тис. осіб), Бердянськ (118,3 тис. осіб)

Економіко-географічне положення. Район розташований у центральній і південно-східній частинах країни. На заході межує з Центральним (Кіровоградська область), на півночі — із Північно-Східним (Полтавська, Харківська області), на сході — із Донецьким (Донецька область), на півдні — із Причорноморським (Херсонська, Миколаївська області) економічними районами. Південь Запорізької області має широкий вихід до Азовського моря.

Позитивні та негативні риси економіко-географічного положення

План характеристики

Позитивні риси

Негативні риси

Положення на території країни та найближче економічне оточення

Межує з чотирма економічними районами.

Близько розташована важлива паливно-сировинна база країни — Донбас і родовища природного газу Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної області

Не межує з іншими державами. Відносно віддалений від лісових ресурсів Карпат і Полісся

Положення щодо найважливіших шляхів сполучення та морів

Територію району перетинають річка Дніпро (вона є своєрідною транспортною віссю), важливі залізничні та автомобільні магістралі. Виходить до Азовського моря

Немає безпосереднього виходу до глибоководного Чорного моря

Природні умови і ресурси. У рельєфі району поєднуються низовини (Придніпровська, Причорноморська) та височини (Придніпровська, Приазовська). Клімат помірний континентальний із відносно жарким і посушливим літом та м’якою зимою.

Територію району перетинає головна водна артерія країни — річка Дніпро.

У межах району переважають степові ландшафти з родючими чорноземами (звичайні, південні).

Придніпровський район характеризується значними запасами мінеральних ресурсів. Найбільш сприятливо поєднуються корисні копалини, необхідні для виробництва чорних металів. Тут зосереджені запаси залізної та марганцевої руд світового значення. Основні родовища залізної руди зосереджені в Криворізькому басейні та Білозерському залізорудному районі. Родовища марганцевих руд розробляються в межах Нікопольського й Великотокмацького районів.

Серед руд кольорових металів мають значення родовища титану, ільменіту, рутилу, цирконію (Самотканське родовище в Дніпропетровській області).

Паливні ресурси району представлені кам’яним вугіллям західної частини Донбасу, в багатьох районах виявлене буре вугілля.

Із нерудних корисних копалин є значні поклади гранітів, графіту, каоліну, вогнетривких глин, вапняків, кварцових пісків; запаси мінеральних вод і лікувальних грязей.

Відмінності в населенні іі трудових ресурсах. Порівняно із середніми показниками в районі більший від’ємний приріст населення, нижча частка населення молодшої вікової групи, вищі

частка жінок у статевому складі, середня густота населення та питома вага міського населення. Майже половина жителів району проживає у трьох містах: Дніпропетровськ, Запоріжжя та Кривий Ріг.

Господарський комплекс району. Промисловість району спеціалізується на видобутку залізної та марганцевої руди, виробництві електроенергії, чорних і кольорових металів, продукції важкого і транспортного машинобудування, хімічної та харчової промисловості.

Енергетика району є найпотужнішою в Україні. Тут розташована найбільша АЕС у Європі — Запорізька атомна електростанція. Найбільші теплоелектростанції — Придніпровська, Криворізька і Дніпродзержинська — працюють на донецькому вугіллі, природному газі Дніпровсько- Донецької нафтогазоносної області та місцевому бурому вугіллі.

У металургійній промисловості найбільше значення має виробництво чавуну та сталі, яке базується на значних запасах руд. Металургія повного циклу представлена підприємствами Кривого Рогу, Дніпропетровська, Дніпродзержинська та Запоріжжя.

Серед готових видів продукції найбільша питома вага району у виробництві труб (Нижньодніпровський трубопрокатний завод, Дніпропетровський трубний завод, Нікопольський південно- трубний завод, Новомосковський трубний завод).

У комплексі із чорною металургією розвивається коксохімія. Основні її підприємства розташовані в Дніпродзержинську, Кривому Розі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Нікополі, Новомосковську.

Кольорова металургія орієнтується на девізну сировину та дешеву електроенергію. Центром є Запоріжжя, де працюють алюмінієвий та титаномагнієвий комбінати.

У машинобудівній галузі найбільше значення має важке машинобудування. Металургійне та гірничошахтне обладнання виробляють у Дніпропетровську, Кривому Розі, Запоріжжі, Марганці. Виробництво сільськогосподарських машин розміщено в Дніпропетровську, Павлограді, Запоріжжі, Нікополі, Бердянську. Транспортне машинобудування зосереджено в Дніпропетровську, Запоріжжі та Дніпродзержинську. Лідером у виробництві легкових автомобілів є «АвтоЗАЗ-Daewoo» (Запоріжжя).

Хімічна промисловість представлена виробництвом мінеральних добрив та аміаку в Дніпродзержинську, шин у Дніпропетровську, лаків і фарб у Дніпродзержинську, Дніпропетровську і Кривому Розі, пластмас у Дніпропетровську.

Провідними харчовими галузями є борошномельно-круп’яна, олійно-жирова і молочна. Достатньо розвинені цукрова, м’ясна, кондитерська. Основні підприємства харчової промисловості розміщені в Запоріжжі, Мелітополі, Бердянську, Дніпропетровську. У Верхньодніпровську побудовано великий крохмале-патоковий комбінат. Найбільшим підприємством із переробки олійних культур є Пологівський олійноекстракційний завод (Запорізька область).

Основною галуззю сільського господарства є рослинництво. Більш ніж половина посівних площ зайнята під зерновими культурами (озима пшениця, кукурудза на зерно, ярий ячмінь). Зменшилися посіви вівса та жита, зросли посіви технічних культур. Серед них найбільше значення мають соняшник (Дніпропетровська, Запорізька області) та цукрові буряки (Дніпропетровська область). На півдні району поширені овочеві, плодові та баштанні культури.

Спеціалізацію тваринництва визначають потреби населення великих індустріальних центрів. Провідну роль відіграє молочно-м’ясне скотарство, розвинені свинарство, птахівництво та вівчарство.

Основним видом транспорту є залізничний, зростає роль автомобільного.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити