Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Економіко-географічні райони України

Північно-Східний економічний район

Площа — 84 тис. км2, населення — 5,3 млн осіб

Області

Харківська (утворена в 1932 р.)

Полтавська (утворена в 1937 р.)

Сумська (утворена в 1939 р.)

Площа — 31,4 тис. км2, населення — 2,7 млн осіб

Площа — 28,8 тис. км2, населення — 1,5 млн осіб

Площа — 23,8 тис. км2, населення — 1,1 млн осіб

Кількість міст — 17, найбільші: Харків (1,5 млн осіб), Лозова (60,2 тис. осіб), Ізюм (54,0 тис. осіб), Чугуїв (33,5 тис. осіб)

Кількість міст — 15, найбільші: Полтава (306,2 тис. осіб), Кременчук (230,1 тис. осіб), Комсомольськ (51,8 тис. осіб), Лубни (49,5 тис. осіб)

Кількість міст — 15, найбільші: Суми (278,5 тис. осіб), Конотоп (90,3 тис. осіб), Шостка (82,6 тис. осіб)

Економіко-географічне положенні!. Територія Північно-Східного району розміщена неподалік від паливно-сировинних баз країни — Донбасу та Придніпров’я, а також виходить до Дніпра. Його перетинають важливі транспортні магістралі міжнародного значення.

Відмінності н природних умовах і ресурсах. Кліматичні умови характеризуються зростанням континентальності з північного заходу на схід, що проявляється у збільшенні річної амплітуди температур і зменшенні кількості атмосферних опадів. На відміну від іншої рівнинної території України тут більш тривала та холодна зима, проте не сувора. Літо тепле, іноді спекотне; на цю пору року припадає найбільше опадів.

Водні ресурси в основному формуються лівими притоками Дніпра (Сейм, Сула, Псел, Ворскла) та Сіверським Дінцем, який впадає в річку Дон. Багато водосховищ і штучних ставків.

Порівняно з іншими районами України Північно-Східний багатий на паливні корисні копалини. Тут розташована основна частина Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної області. Найбільша кількість промислових запасів природного газу зосереджена в Харківській області (Шебелинськс, Хрестищенське, Кегичівське, Єфремівське, Юліївське родовища). У Полтавській та Сумській областях крім газу, видобувають нафту.

Відмінності і) населенні та трудових ресурсах. Порівняно із середніми показниками в районі більший від’ємний приріст населення, нижча середня густота населення, вища питома вата міського населення. Водночас існують суттєві внутрішні відмінності. Так, серед областей найбільшою кількістю населення, густотою населення та питомою вагою жителів міста виділяється Харківська область. Тут сформувалась одна з найбільших агломерацій України — Харківська.

Господарський комплекс району. У районі працюють підприємства різних галузей промисловості, але провідними є переробні: машинобудування (в тому числі приладобудування, електротехнічне, енергетичне, сільськогосподарське, транспортне), хімічна, легка, харчова індустрія. Велике значення має паливно-енергетичний комплекс.

До провідних підприємств гірничодобувної промисловості належить Полтавський гірничо- збагачувальний комбінат. Його основна продукція — залізорудний концентрат з умістом заліза до 65 %. На родовищах природного газу та нафти базується паливна промисловість району.

На Харківську та Сумську області припадає приблизно по 40 % видобутку газу та нафти

України. Так, у Харківській області експлуатуються сім газових, шість нафгогазоконденсатних і 26 газоконденсатних родовищ.

До електроенергетики належать Зміївська ТЕС та ТЕЦ, що обслуговують міста. На Дніпрі розташована Кременчуцька ГЕС.

Характерною рисою району є розвинене машинобудування. Найбільша кількість підприємств зосереджена в місті Харкові. Тут виробляють літаки, трактори, комбайни, велосипеди, прилади, верстати, гірничошахтне обладнання, військову техніку. Харків — основний центр енергетичного машинобудування в Україні («Турбоатом» та «Електроважмаш»).

Важливим центром електротехнічного, енергетичного машинобудування та верстатобудування є Полтава, приладобудування та сільськогосподарського машинобудування— Суми, транспортного — Кременчук.

Хімічна промисловість спеціалізується на товарах сільськогосподарського призначення (добрива, засоби захисту рослин, кормові добавки) та народного споживання (товари побутової хімії, емалі, фарби, ліки).

Одним із найбільших підприємств району є Кременчуцький нафтопереробний завод, який виробляє бензин, дизельне паливо, моторні й трансмісійні мастила, топкові мазути й дорожні бітуми.

Легку промисловість представляють підприємства, які виробляють широкий асортимент продукції: верхній одяг, тканини, взуття, головні убори, трикотажні вироби, хутра, ковдри, вироби зі шкіри.

Потужності підприємств харчової промисловості забезпечують потреби жителів району в хлібобулочних виробах, крупах, цукрі, олії, молочній, м’ясній і кондитерській продукції.

Високий рівень розвитку має сільське господарство району. На його спеціалізацію впливає розміщення в тій або іншій природній зоні. Провідне місце в структурі галузі посідає рослинництво. По всій території району вирощують пшеницю, жито, ячмінь, кормові культури (трави, коренеплоди, кукурудзу на силос). Пріоритетним для Сумської області також є виробництво круп’яних культур, картоплі, льону, озимого та ярого ріпаку, конопель.

Наявність природних кормових угідь, відходів цукрового виробництва, комбікормових заводів обумовили розвиток тваринництва. У галузі переважає вирощування великої рогатої худоби молочного та м’ясо-молочного напрямку, свинарство й птахівництво. Розвиваються вівчарство, конярство, звірівництво й кролівництво. На півночі значну роль відіграє бджільництво. Для риборозведення використовуються штучні водойми, насамперед ставки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити