Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Економіко-географічні райони України

Північно-Західний економічний район

Площа — 40,3 тис. км2, населення — 2,2 млн осіб

Області

Волинська (утворена в 1939 р.)

Рівненська (утворена в 1939 р.)

Площа — 20,2 тис. км2, населення — 1,0 млн осіб

Площа — 20,1 тис. км2, населення — 1,2 млн осіб

Кількість міст — 11, найбільші: Луцьк (206,5 тис. осіб), Ковель (66,8 тис. осіб), Нововолинськ (52,6 тис. осіб), Володимир-Волинський (37,9 тис. осіб)

Кількість міст — 11, найбільші: Рівне (248,2 тис. осіб), Кузнецовськ (39,9 тис. осіб), Дубно (38,1 тис. осіб)

Економіко-географічне положення. Північно-Західний район найменший за територією та кількістю населення. Він розташований на північному заході України.

Серед недоліків: відсутність виходу до моря, віддаленість від найбільш індустріально розвинених економічних районів і важливих паливно-сировинних баз сходу України, недостатній рівень розвитку транспортної системи.

Природні умови й ресурси. Рельєф рівнинний — Поліська низовина і Волинська височина. Клімат помірно континентальний із достатнім, а в деяких районах — надмірним зволоженням. Серед ландшафтів переважають мішані ліси з дерново-підзолистими та заболоченими ґрунтами.

Серед паливних ресурсів найбільше значення має Львівсько-Волинський кам’яновугільний басейн. У Волинській області виявлені перспективні поклади природного газу, а також мідних руд. Район забезпечений будівельною сировиною: крейдою, глинами, вапняками, мер- гелями, гранітом, габро.

Відмінності в населенні та трудових ресурсах. Порівняно з більшістю інших районів у Північно-Західному районі більш сприятлива демографічна ситуація. Хоча природний приріст від’ємний, смертність перевищує народжуваність тільки на 1—3 ‰. Порівняно із середніми показниками в Північно-Західному районі більша частка населення молодшої вікової групи; менша частка осіб похилого віку; менші диспропорції у статевому складі населення.

Разом із тим у районі найнижчий показник густоти населення та значно менша питома вага міських жителів, більшою від середньої є частка сільських жителів.

Особливості господарського комплексу. Рівень розвитку промисловості найнижчий серед економічних районів. Ця галузь спеціалізується на виробництві продукції харчової, деревообробної та легкої індустрії, набули розвитку машинобудування, хімічна, порцеляно-фаянсова та промисловість будівельних матеріалів. У галузевій структурі явно переважає обробна промисловість.

Електроенергетика району представлена потужностями Рівненської АЕС, що розташована на півночі однойменної області.

Машинобудівні підприємства випускають запасні частини до тракторів та інших сільськогосподарських машин (Рівне, Ковель), обладнання для залізничного транспорту (Ковель), електро- та радіотехнічне обладнання (Луцьк, Рівне), обладнання для торгівлі та тваринництва. Так, Рівненський завод тракторних агрегатів виробляє запчастини до тракторів і комбайнів, радіатори, фільтри та іншу продукцію.

В останні роки розвивається транспортне машинобудування. На базі Луцького автомобільного заводу корпорацією «Богдан* налагоджено складання легкових автомобілів.

Підприємства хімічної промисловості випускають мінеральні добрива (Рівне), продукцію побутової хімії (Рівне, Луцьк), вироби з пластмаси (Здолбунів, Луцьк, Корець), фарби (Луцьк). Так, на підприємстві «Рівнеазот» виробляють аміак, азотні та фосфорні добрива, сірчану та азотну кислоти. Це єдиний потужний виробник мінеральних добрив у Західній Україні.

У районі набула розвитку промисловість будівельних матеріалів. У Здолбунові розташоване підприємство «Волинь-Цемент» (колишній цементно-шиферний комбінат), проектна потужність якого перевищує 2 млн т цементу на рік.

Високий рівень розвитку мають лісова й деревообробна промисловість. Деревообробні та домобудівні комбінати працюють у Костополі, Оржеві, Рівному, Ковелі, Смизі, Клевані, Луцьку. У Рівному, Костополі, Сарнах, Дубні, Острозі розташовані меблеві фабрики.

Найбільш розвиненою у районі є харчова промисловість. Вона представлена цукровою, борошномельно-круп’яною, маслосироробною, м’ясною, плодоовочевою галузями.

Із галузей легкої промисловості розвинені текстильна (Рівне), трикотажна (Дубно), швейна (Рівне, Луцьк, Ковель, Володимир-Волинський). Відроджується Рівненський льонокомбінат (сучасна назва — «Рівнельон»),

Серед сільськогосподарських угідь району переважає рілля, але її питома вага нижча, ніж у середньому по Україні. Проте тут вища частка сіножатей і пасовищ. Основними зерновими культурами є озима пшениця та жито. Жито переважно сіють на півночі, а озиму пшеницю — у південній, лісостеповій частині району. З інших зернових важливе значення мають ярий ячмінь і просо.

Основна галузь тваринництва — скотарство. У лісовій зоні воно має молочно-м’ясний напрямок, у лісостепових районах — м’ясо-молочний. Основні породи великої рогатої худоби: українська чорно-ряба та червона польська. Розвинене свинарство, де переважають розведення великої білої породи, а також птахівництво, вівчарство.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити