Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Економіко-географічні райони України

Карпатський економічний район

Площа — 56,6 тис. км2, населення — 6,0 млн осіб

Області

Львівська

(утворена в 1939 р.)

Івано-Франківська (утворена в 1939 р.; до 1962 р. — Станіславська)

Чернівецька (утворена в 1940 р.)

Закарпатська (утворена в 1946 р.)

Площа — 21,8 тис. км2, населення — 2,5 млн осіб

Площа — 13,9 тис. км2, населення — 1,4 млн осіб

Площа — 8,1 тис. км2, населення — 0,9 млн осіб

Площа — 12,8 тис. км2, населення — 1,2 млн осіб

Кількість міст — 44, найбільші: Львів (735,5 тис. осіб), Дрогобич (78,7 тис. осіб), Червоноград (68,7 тис. осіб), Стрий (60,7 тис. осіб)

Кількість міст — 15, найбільші: Івано-Франківськ (221,2 тис. осіб), Калуш (67,2 тис. осіб), Коломия (61 тис. осіб)

Кількість міст — 11, найбільші: Чернівці (245 тис. осіб), Сторо- жинець (14,5 тис. осіб)

Кількість міст — 11, найбільші: Ужгород (116,5 тис. осіб), Мукачеве (82,7 тис. осіб), Хуст (28,6 тис. осіб)

Економіко-географічне положення. Район розташований їй крайньому заході України (центральна частина Європи). Особливістю є те, що він межує з п’ятьма державами: Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою.

Природні умови та ресурси. Район охоплює Українські Карпати, рівнинні території Передкарпаття, Закарпаття та частину Подільської височини.

Клімат рівнинної території помірно континентальний із достатнім зволоженням. Зима м’яка із частими відлигами, а літо тепле й досить дощове. У Карпатах клімат більш холодний і вологий.

Велика кількість опадів обумовила формування густої річкової мережі та високий рівень забезпечення водними ресурсами. Головні річки — Дністер із притоками Тисмениця, Стрий, Гнила Липа, Бистриця, Прут із притокою Черемош, а також Тиса й Західний Буг. У районі багато озер і ставків, великі запаси підземних вод.

Забезпеченість земельними ресурсами нижча за середні показники по Україні. Особливості клімату та рослинного покриву зумовили формування на рівнинній території дерново- підзолистих (мішані ліси), сірих лісових і чорноземних (лісостеп) ґрунтів.

Район має найвищий рівень забезпеченості лісовими ресурсами. Основні масиви зосереджені в Карпатах: до висоти 400 м тут переважають дубові ліси, їх заступають буки, а потім хвойні породи дерев (ялина, смерека та ялиця).

Район добре забезпечений окремими видами корисних копалин. Важливе значення має Львівсько-Волинський кам’яновугільний басейн, де переважає газове вугілля. Поклади нафти та природного газу зосереджені в Карпатській нафтогазоносній області.

Район є одним із найбагатших за запасами нерудних корисних копалин. Найважливіші серед них: калійна сіль (Львівська та Івано-Франківська області), кам’яна сіль (Закарпатська область), самородна сірка (Львівська та Івано-Франківська області).

Відмінності її населенні та трудових ресурсах. Демографічна ситуація не така напружена, як у більшості інших районів України, й у цілому нагадує становище в сусідньому — Північно-Західному районі. Так, статеві диспропорції є найнижчими в Україні — на 1000 жінок припадає 901 чоловік.

Карпатський економічний район має високу густоту населення, особливо у Львівській області — 117 осіб/ км2 (середній показник 107 осіб/ км2).

Особливості господарського комплексу. У промисловості до галузей спеціалізації належать: машинобудування, паливна (нафтова, газова, вугільна), деревообробна, легка, харчова. Значні обсяги виробництва припадають на електроенергетику, хімічну та будівельну індустрію.

Електроенергетика представлена Бурштинською ТЕС (Івано-Франківська область) та Добротвірською ТЕС (Львівська область). Вони пов’язані з енергосистемою Центральної та Західної Європи й можуть експортувати свою продукцію в ці регіони. У Карпатах працює Теребля-Ріцька ГЕС.

У машинобудуванні переважають трудомісткі галузі, які орієнтуються на кваліфіковані кадри та споживача. Найбільше значення мають транспортне (міські та міжміські автобуси, мікроавтобуси, тролейбуси, мопеди, велосипеди) і сільськогосподарське машинобудування (міні- трактори, косарки, оприскувачі), радіоелектроніка та електротехніка, приладобудування та верстатобудування.

Хімічна промисловість району орієнтується на поклади калійної та кухонної солей, самородної сірки, озокериту, кам’яного вугілля, нафти та природного газу. До провідних виробництв гірничої хімії належить підприємство «Сірка» (місто Новий Розділ, Львівська область). Нафтопереробні заводи розташовані в Дрогобичі («Галичина») і Надвірній («Нафтохімія Прикарпаття»).

Важливими галузями спеціалізації є лісозаготівельна та деревообробна промисловість. Підприємства з виробництва пиломатеріалів є в Чернівецькій (Берегомет, Чернівці, Путила, Вижни ця, Красноїльськ), Івано-Франківській (Брошнів, Вигода, Надвірна, Рожнятів), Львівській (Сколе, Стрий, Турка), Закарпатській (Рахів, Свалява) областях.

Підприємства целюлозно-паперової промисловості розташовані в Рахові (картонна фабрика) і Жидачеві. Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат — найбільший виробник газетного й друкарського паперу, також тут випускають зошити, щоденники, альбоми для малювання.

У харчовій промисловості найбільше значення мають молочна, борошномельно-круп’яна, м’ясна, цукрова, маслоробно-сироварна, кондитерська, плодоовочева галузі. Розміщення багатьох підприємств залежить від спеціалізації сільського господарства. Так, овочі та фрукти переробляються в лісостепових і передгірних районах, льон — у Передкарпатті.

Серед галузей легкої промисловості виділяються трикотажна, текстильна, швейна, панчішно-шкарпеткова, взуттєва.

Зона мішаних лісів та Передкарпатська височинна область

Лісостепова зона

Гірські райони

Закарпатська низовинна область

Зернові (пшениця, жито, гречка) і кормові культури, вирощування льону, картоплі, овочів. Молочно-м’ясне скотарство, свинарство

Зернові (озима пшениця, кукурудза) і кормові культури, вирощування цукрового буряку, соняшнику, овочів і фруктів. Молочно-м’ясне та м’ясо-молочне скотарство, свинарство, птахівництво

Вирощування картоплі, льону. Молочно- м’ясне скотарство, вівчарство

Вирощування зернових культур, винограду, фруктів та овочів. Молочно- м’ясне скотарство, птахівництво

Велике значення в Карпатському районі має туристичне та санаторно-курортне господарство. Найбільш перспективні Українські

Карпати, де розташовані Трускавець, Моршин, Яремче. Важливими центрами туризму є Львів, Чернівці, Галич, Ужгород, Івано-Франківськ.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити