ГЕОГРАФІЯ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018

ЕКОНОМІЧНА І СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

Економіко-географічні райони України

Причорноморський економічний район

Площа — 113,4 тис. км2, населення — 7,0 млн осіб

Області

Автономна Республіка Крим (утворена в 1991 р.; від 1954 р. була областю)

Одеська (утворена в 1932 р.)

Херсонська (утворена в 1944 р.)

Миколаївська (утворена в 1937 р.)

Площа (із містом Севастополь) — 27 тис. км2, населення (із містом Севастополь) — 2,3 млн осіб

Площа — 33,3 тис. км2, населення — 2,4 млн осіб

Площа — 28,5 тис. км2, населення — 1,1 млн осіб

Площа — 24,6 тис. км2, населення — 1,2 млн осіб

Кількість міст — 17, найбільші: Севастополь (340 тис. осіб), Сімферополь (339,6 тис. осіб), Керч (150,1 тис. осіб), Євпаторія (106,7 тис. осіб)

Кількість міст — 19, найбільші: Одеса (1,0 млн осіб), Ізмаїл (78,2 тис. осіб), Іллічівськ (57,5 тис. осіб)

Кількість міст — 9, найбільші: Херсон (335,2 тис. осіб), Нова Каховка (51,2 тис. осіб), Каховка (37,9 тис. осіб)

Кількість міст — 9, найбільші: Миколаїв (507,4 тис. осіб), Первомайськ (67,6 тис. осіб), Южноукраїнськ (39,2 тис. осіб)

Економіко-географічне положення. Причорноморський економічний район є найбільшим за площею та кількістю населення. Він розташований на півдні України. Порівняно з Карпатським районом його економіко-географічне положення має такі переваги та недоліки.

План характеристики

Переваги

Недоліки

Положення на території країни та найближче економічне оточення

Межує з трьома економічними районами (Подільським, Центральним, Придніпровським). Наближений до індустріально розвинених районів сходу України

Межує тільки з Молдовою та Румунією, рівень розвитку яких нижчий, ніж у Польщі, Угорщині та Словаччині. Віддалений від сировинних баз заходу та півночі України

Положення щодо найважливіших шляхів сполучення та морів

Обидва райони перетинають важливі шляхи сполучення. Частина району розташована в нижній течії судноплавних річок — Дніпра, Дунаю, Дністра. Має широкий вихід до Чорного та Азовського морів

Найважливіші залізничні й автомобільні шляхи закінчуються в найбільших містах і портах. Основний напрямок руху — південь—північ

Природні умови та ресурси. Переважання рівнинного рельєфу (Причорноморська і Північнокримська низовини). Клімат (крім Південного берега Криму) континентальний і досить посушливий. Ґрунти родючі: чорноземи типові та звичайні, каштанові.

Із паливних ресурсів — родовища нафти й газу в північній частині Криму та на шельфі Чорного та Азовського морів. Значним є потенціал вітрових ресурсів і сонячної енергії.

Серед інших видів корисних копалин: Керченське родовище залізних руд, солі Сивашу (солі натрію, брому, йоду, магнію), флюсові вапняки, різні види будівельної сировини.

Обмежені водні ресурси, недостатньо лісових. Важливе значення мають біологічні ресурси Чорного та Азовського морів. Унікальні рекреаційні ресурси, які поєднують теплі моря, пляжі, лікувальні грязі озер, лиманів, мінеральні джерела з прекрасними гірськими ландшафтами, історико-культурними та оздоровчими об’єктами.

Відмінності и населенні та трудових ресурсах. Для району характерна складна демографічна ситуація. Серед інших особливостей — значно менша густота населення та більш строкатий національний склад.

Особливості господарського комплексу. Район спеціалізується на обробній промисловості, сільському та курортно-туристичному господарстві. Провідними галузями промисловості є машинобудування, харчова, легка та хімічна. Значні обсяги продукції припадають на паливно-енергетичний комплекс і промисловість будівельних матеріалів.

До паливно-енергетичного комплексу входять підприємства, що видобувають і транспортують природний газ і нафту. Електроенергію виробляють Каховська ГЕС та теплові електростанції, розміщені у великих містах. У Миколаївській області працює потужна Південноукраїнська ЛЕС.

Металургія включає видобуток і збагачення руд Керченського залізорудного басейну, цехи малої металургії та Миколаївський глиноземний завод.

Економіко-географічне положення, наявність кваліфікованих трудових ресурсів та особливості господарства району суттєво вплинули на розвиток машинобудування. Галузь спеціалізується на суднобудуванні, судноремонті, сільськогосподарському машинобудуванні, виробництві обладнання, у тому числі для харчової промисловості.

У найбільшому центрі суднобудування — Миколаєві — працюють суднобудівний завод «Океан», Суднобудівний завод ім. 61 Комунара, Чорноморський суднобудівний завод, завод «Лиман» і Миколаївська малотоннажна верф. Суднобудівні і судноремонтні заводи розташовані в Херсоні, Одесі, Керчі, Севастополі, Кілії, Феодосії, Іллічівську.

Сільськогосподарську техніку виробляють Херсонський комбайновий завод, «Одессільмаш», Джанкойський машинобудівний завод, Сімферопольський завод «Сільгоспдеталь», Первомайський завод «Фрегат».

В Одеській області припортовий завод (місто Южне) виробляє рідкий аміак і гранульований карбамід, Одеський завод геотехнічних виробів — вироби для машинобудування, суднобудування, сільського господарства, залізничного транспорту.

Нафтопереробна галузь представлена двома заводами в Одесі й Херсоні.

Завдяки розвиненому сільському господарству та імпортній сировині в районі розвивається багатогалузева харчова промисловість; тут працюють Одеський консервний завод, Балт- ський молочноконсервний комбінат, Миколаївський молочний комбінат. У Каховському районі (Херсонська область) працює підприємство «Чумак», яке спеціалізується на виробництві кетчупів, консервованих овочів, майонезів, соусів, соняшникової олії, макаронів.

У районі багато підприємств із переробки риби та інших дарів моря. Найбільші розташовані в Севастополі, Керчі, Одесі, Ізмаїлі, Очакові, Херсоні, Скадовську.

На базі розробки місцевих покладів у районі розвивається промисловість будівельних матеріалів. Найпотужніше підприємство — «Юг цемент» (Ольшанське Миколаївської області) потужністю понад 1,2 млн т цементу на рік.

Половина посівних площ зайнята під зерновими культурами — озимою пшеницею, ячменем, кукурудзою на зерно, прості; на зрошуваних землях вирощують рис (Херсонська область, Крим). Серед технічних культур переважають соняшник, цукровий буряк та ефіроолійні культури (коріандр, троянда, лаванда). Вирощують кормові культури, виноград, фрукти (абрикоси, персики, груші, яблука, сливи), овочі (томати, баклажани, перець, кабачки), баштанні культури.

У цілому на полях Причорномор’я збирають переважну частину винограду країни, 20 % зерна, 23 %, соняшнику, 24 % овочів.

Основними галузями тваринництва є м’ясо- молочне скотарство та свинарство, розвинені птахівництво й тонкорунне вівчарство. За виробництвом вовни район є лідером у країні.

Важливою галуззю спеціалізації Причорномор’я є курортно-туристичне господарство. Найбільшого розвитку воно набуло в АР Крим та Одеській області.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити