Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

Регіони та країни світу

Економіко-географічна характеристика регіонів та країн світу. Загальна характеристика країн Європи

Німеччина

Економіко-географічне положення та його господарська оцінка, природні умови і ресурси

Німеччина має дуже вигідне географічне положення. Вона розташована в центрі Європи й має вихід до Північного й Балтійського морів.

У рельєфі Німеччини переважають рівнини, низькі й середньо-високі гори.

Клімат досить м’який, середньорічна кількість опадів становить 600—700 мм. Це сприяє розвитку сільського господарства і є однією з причин досить розгалуженої річкової мережі.

Найбільші річки — Рейн, Емс, Везер, Ельба, Дунай. Всі вони належать до басейну Атлантичного океану. Найбільше значення для розвитку й розміщення промислових підприємств має найповноводніша річка Німеччини — Рейн.

Із корисних копалин найбільше значення мають запаси вугілля, особливо багато бурого. Німеччина добре забезпечена окремими видами хімічної сировини й будівельних матеріалів: калійною та кам’яною сіллю, глинами й піском.

Населення і трудові ресурси

Німеччина належить до найбільш густозаселених країн світу. Населення розміщене по території досить рівномірно.

Особливість становлять надзвичайно низькі показники природного приросту (в окремі роки смертність перевищувала народжуваність).

У національному складі Німеччини переважають німці. Особливістю країни є значна кількість іммігрантів — понад 7 млн осіб.

За релігійним складом країна «поділена» на протестантів і католиків.

Німеччина — це високоурбанізована держава, у міських населених пунктах проживає близько 90 % населення. Багато міст тяжіють до Рейну і його приток. Серед них найбільший річковий порт миру — Дуйсбург, а також Дюссельдорф, Кельн, Майнц, Мангейм. Великі міста є й в інших районах країни. У першу чергу це столиця - Берлін (3,3 млн жителів, а також Гамбург і Штутгарт (по 2,7 млн осіб), Мюнхен (2,3 млн осіб).

Функції більшості великих німецьких міст подібні — це промислові, наукові, фінансові, освітні центри й транспортні вузли.

Особливості галузевої та регіональної структури господарства, промисловість та її структура

У промисловості Німеччини зайнято 39 % працюючих, вона дає більш ніж третину ВВП, її різноманітна продукція становить основу експорту Німеччини.

Найбільші обсяги електроенергії виробляють паливні електростанції, частина з яких працює на вугіллі. їх особливо багато в східних землях. ЛЕС побудовані за межами вугільних басейнів, а ГЕС — на півдні країни (у передгірних і гірських районах).

Машинобудування виробляє більш ніж 40 % всієї промислової та понад 50 % експортної продукції.

Основними центрами тяжіння машинобудівних підприємств є великі міста. У Німеччині, як й у більшості розвинених держав, ця галузь давно не прив’язана до сировинних баз і розосередилася по всій країні.

В автомобілебудуванні зайнято близько 800 тис. осіб, які виробляють більш ніж 5 млн автомобілів за рік, половина з яких експортується . Заводи п’яти найбільших автомобільних компаній розміщені майже в 30 містах земель Баден- Вюртемберг, Рейнланд-Пфальц, Нижня Саксонія, Гессен, Північний Рейн — Вестфалія, Баварія й Саар (у багатьох випадках у кожній із земель домінує один з автоконцернів). Так, головні заводи «Фольксваген» розташовані в шести містах, серед яких Вольфсбург, Ганновер, Брауншвейг. На підприємствах цієї компанії виробляється третина німецьких легкових автомобілів, інші створюють на заводах «Опель», «Мерседес-Бенц», «Форд-Верке» й «ВМВ».

Центри морського суднобудування розташовані на узбережжі, це Гамбург, Кіль, Бремен, Росток.

Німеччина — один зі світових лідерів загального машинобудування. Так, у верстатобудуванні створюють обробні центри, шліфувальні й токарські верстати, включаючи токарські автомати й токарські центри.

Тут виготовляють генератори й трансформатори, електродвигуни й радіотехнічні вироби, побутові прилади й засоби зв’язку. Електротехніка значною мірою, обслуговує інші галузі машинобудування, поставляючи їм комплектуючі вироби. Закономірно, що електротехнічні підприємства розміщуються в найбільших машинобудівних центрах, серед них Мюнхен, Гамбург, Штутгард, Кельн.

Центрами аерокосмічного й військового машинобудування є південні райони країни, у першу чергу Баварія. Так, у Мюнхені створюють авіаційну техніку, двигуни, танки.

Найважливішою галуззю спеціалізації промисловості Німеччини є хімічна промисловість. Тут виробляється найрізноманітніша продукція: добрива, полімери, штучні волокна, кіно- й фотоплівка, продукція побутової хімії.

Характеристика основних галузей сільського господарства

Німеччина має розвинене й інтенсивне сільське господарство, що за обсягами виробленої продукції в Західній Європі поступається тільки Франції. Основну роль відіграє тваринництво. У країні переважає молочне скотарство, найбільше поголів’я великої рогатої худоби характерне для приморських, гірських і передгірних районів. Свинарство найбільш розвинене в районах, де вирощують картоплю, кормові коренеплоди, поблизу великих міст. Галузь повністю забезпечує жителів Німеччини молоком, яловичиною та значною мірою свининою.

У рослинництві велике значення також має пшениця, цукровий буряк, хміль, а на сході — картопля. Вирощують кормові культури, жито, овес й ячмінь. Продукції рослинництва недостатньо, щоб прогодувати багатомільйонне поголів’я великої рогатої худоби й свиней. Тому Німеччина імпортує кормове зерно. З-за кордону також завозяться деякі фрукти й овочі.

Транспорт, основні його види та географія, зовнішньоекономічні зв'язки, регіональні відмінності

Країна має густу мережу транспортних шляхів сполучення. Особливу роль відіграють автомобільні шляхи. Більш ніж 11 тис. км із них це висококласні автостради з однобічним рухом і транспортними розв’язками.

Довжина залізниць — понад 40 тис. км. Вони пов’язують всі найбільші міста Німеччини. Найважливіше значення мають магістралі, що з’єднують узбережжя із центральними й південними районами країни, а також західні й східні землі.

Особливу роль у Німеччині відіграє річковий транспорт. Сьогодні загальна довжина внутрішніх водних шляхів перевищує 7 тис. км.

Морський та авіаційний транспорт мають важливе значення в міжнародних перевезеннях. Найбільший порт Німеччини — Гамбург, тут також розміщений один із найбільших аеропортів країни. Загалом у Німеччині налічується 16 міжнародних аеропортів, лідером за пасажиро- і вантажообігом є аеропорт міста Франкфурт-на-Майні.

Поширення транспортної системи сприяє розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Країна багато торгує й посідає перше місце в Західній Європі й друге у світі за зовнішнім товарообігом .

На території ФРН можна виділити три великих райони: Північ, Південь і Схід («нові землі»), Вони відрізняються спеціалізацією господарства, співвідношенням нових і старих галузей промисловості й комплексом соціально-економічних проблем (це особливо стосується «нових земель»). Значні відмінності існують і на заході країни. У «старих землях» ще в 1980-х рр. виникла нова формула регіональних відмінностей «Північ-Південь», причому йдеться про розвиток Півдня і відставання Півночі.

Північ ФРН — це вугільно-металургійний Рур і Приморський район із Гамбургом і Бременом. Південь є осередком нових галузей, виробничою базою таких компаній, як «Даймлер-Бенц» із його автозаводами у Штутгарті, «Сіменс» — з електротехнічними заводами й виробництвом комп’ютерів, а також підприємствами військово-промислового комплексу в Баварії.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити