Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

Регіони та країни світу

Економіко-географічна характеристика регіонів та країн світу. Загальна характеристика країн Європи

Велика Британія

Економіко-географічне положення та його господарська оцінка, природні умови і ресурси

Велика Британія — острівна держава на Британських островах, вона омивається Північним і Ірландським морями, межує з Ірландією.

Від материка країна відділена протоками Ла-Манш і Па-де-Кале. Із періоду' Середніх віків ними проходять найважливіші морські шляхи.

У рельєфі країни переважають горбкуваті рівнини (південь і південний-схід), нагір’я та низькі гори (північ і захід). Клімат помірний морський — зима тепла, літо прохолодне. Опадів випадає від 600 мм на заході країни до 1000— 3000 мм (у горах).

У країні багато невеликих, але повноводних річок, серед яких Темза, Северн, Трент.

Велика Британія посідає перше місце в Західній Європі за запасами паливних корисних копалин. На території країни розміщено шість великих вугільних басейнів, що відіграли важливу роль у формуванні територіальної структури господарства. На шельфі Північного моря розробляються значні запаси нафти й природного газу. Є родовища залізної та олов’яної руди, кам’яної та калійної солей, будівельних матеріалів.

Населення і трудові ресурси

У Великій Британії низький природний приріст, відбувається старіння населення. У національному складі переважають англійці — 82 %, шотландці становлять десяту частину населення, ірландці й валійці (корінні жителі Уельсу) — по 2 %, іммігранти із країн Співдружності — 4 %.

За віросповіданням британці — християни, англійці — англіканці, шотландці — пресвітеріанці, ірландці — католики.

Майже 80 % британців країни живе в містах, причому половина у великих (більш ніж 100 тис. жителів). Виникнення й розвиток од-

них із них були пов’язані з розробками вугілля, інших — із положенням на морському узбережжі. На території країни сформувалися кілька міських агломерацій із кількістю

населення понад 1 млн осіб у тому числі Великий Лондон, Західно-Мідлендська (центр — місто Бірмінгем), Великий Манчестер, Клайдсайд (Глазго).

Особливості галузевої та регіональної структури господарства, промисловість та її структура

Основну роль у виробництві електричної енергії відіграють нафтопродукти, збільшується значення природного газу. У ряді районів побудовані АЕС. ГЕС розташовані в гористих районах Шотландії та Уельсу.

У чорній металургії обсяги виробництва за останні 40 років зменшилися вдвічі й сьогодні становлять близько 15 млн т на рік (16-те місце у світі). У країні збереглося п’ять металургійних районів, більшість на узбережжі. Головний район — Південний Уельс.

Кольорова металургія в основному представлена підприємствами, що виробляють вторинний метал, вони орієнтовані на споживача (райони з розвиненим машинобудуванням).

Найбільш динамічно розвивається виробництво обчислювальної техніки, засобів зв’язку, радіоелектронного обладнання. Найважливішим центром розвитку електроніки є Лондонська агломерація, що володіє потужною науковою базою й висококваліфікованими кадрами.

У транспортному машинобудуванні головними підгалузями є автомобільна й авіаракетобудування. В автомобілебудуванні основні обсяги виробництва припадають на фірми «Ровер-груп», «Форд», «Ніссан», «Хонда», «Тойота».

В авіаракетобудуванні виділяється компанія «Бритіш Аероспейс». Вона посідає друге місце у світі за виробництвом літальних апаратів і спеціалізується на виробництві цивільних і військових літаків, вертольотів, ракет, бере участь у розробці супутників зв’язку. Компанія «Роллс-Ройс» відома своїми авіаційними двигунами. Авіаракетна промисловість розміщується поблизу Лондона й Бірмінгема, у Брістолі.

Хімічна промисловість країни значною мірою орієнтована на експорт. Реформування економіки обумовило зменшення виробництва продукції основної хімії та хімічних волокон. Збільшилися обсяги виробництва пластмас, синтетичних смол, хімікатів для сільського господарства, ліків.

Більшість нафтопереробних заводів розташовані в портових містах. До найбільших нафтових компаній країни належить англо- голландська компанія «Ройял Датч Шелл», англійські «Бритіш петролеум», «Алтремар». «Бритіш петролеум» очолює список найбільших промислових компаній Великої Британії.

Характеристика основних галузей сільського господарства

Основною галуззю сільського господарства є тваринництво (молочне й м’ясо-молочне скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво). Найважливіші тваринницькі господарства розташовуються в західній, більш вологій частині острова Великобританія. Більшість ферм являють собою високопродуктивні товарні господарства.

У рослинництві половина оброблюваних земель зайнята під багаторічними травами, най- значнішими їх площі є на заході країни. На інших землях вирощують зернові культури, цукровий буряк, картоплю, овочі, ягоди й фрукти, кормові культури.

У Великій Британії розвинене рибальство (оселедець, тріска, сиг, камбала, форель).

Транспорт, основні його види та географія, зовнішньоекономічні зв'язки, регіональні відмінності

Велика Британія — острівна держава з розвиненою економікою й давніми традиціями в мореплавстві. Цим пояснюються значні обсяги вантажів, перевезених морськими суднами. Особливо важливу роль морський транспорт відіграє в зовнішній торгівлі. Найбільші порти країни: Лондон, Ліверпуль, Саутгемптон, Мілфорд-Хейвен. Створення швидкісної залізниці під Ла-Маншем зменшило навантаження на порти південної частини країни й спростило транспортне сполучення з материком.

У внутрішніх перевезеннях найбільша роль відводиться автомобільному транспорту. Швидкісні автостради простягнулися через всю країну, найважливіша з них пов’язує найбільші міста — Лондон, Бірмінгем, Манчестер і Шотландію (Глазго).

Залізнична мережа густіша на півдні, найбільший вокзал — Ватерлоо (Лондон).

Зростає значення авіаційного транспорту. Найбільший міжнародний аеропорт країни й всієї Європи — Хітроу (Лондон).

Особливістю зовнішніх економічних зв’язків країни е велика роль вивезення капіталу. Сьогодні найбільше капіталів вкладається в сферу обслуговування США й розвинених країн Співдружності.

Традиційно важливим є значення зовнішньої торгівлі. Велика Британія експортує до чверті виробленої продукції. Головні торговельні партнери: США, Німеччина, Франція, Нідерланди, Ірландія. Сальдо торговельного балансу країни, як правило, від’ємне.

Велику Британію поділяють на 11 районів, вісім із яких розташовані в Англії, три інші — це Уельс, Шотландія й Північна Ірландія. У Південній Англії (три райони: Східна Англія, Південний Схід і Швденний Захід) зосереджено понад 2/5 населення й половина економічного потенціалу країни. Центральна Англія (чотири райони — Західний Мідленд, Східний Мідленд, Ланкашир і Чешир, Йоркшир і Хемберсайд) являє собою скупчення старих центрів великої фабрично-заводської промисловості, що розташовані на території вугільних басейнів. У Північній Англії зосереджене виготовлення найбільш складного суднового, енергетичного й промислового обладнання, що потребує високої кваліфікації трудових ресурсів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити