Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

Регіони та країни світу

Економіко-географічна характеристика регіонів та країн світу. Загальна характеристика країн Європи

Франція

Економіко-географічне положення та його господарська оцінка, природні умови і ресурси

Франція розташована в західній частині Європи. Вона межує з дружніми країнами, більшість із яких є членами ЄС і НАТО: на північному сході — з Бельгією і Люксембургом, на сході — з Німеччиною і Швейцарією, на південному сході — з Італією, на півдні — з Іспанією. Омивається водами Атлантичного океану, протоки Ла-Манш і Середземного моря.

Рівнинні території переважають на півночі, заході і частково в центральній частині країни, а гори на окраїнах. Серед річок Франції розмірами виділяються Луара, Сена, Гаронна і Рона.

Клімат більшої частини Франції помірний морський, літо тепле, зима м’яка, снігопади і морози трапляються рідко. На узбережжі Середземного моря клімат субтропічний середземноморський із жарким і сухим літом, теплою і вологою зимою.

Приблизно чверть території країни вкрита лісами. Залишки незайманих лісів збереглися лише в горах; на рівнинах уздовж доріг і каналів зазвичай розташовані лісопосадки.

Із корисних копалин Франція краще забезпечена урановими рудами, залізною рудою, кам’яним вугіллям, калійними солями, бокситами, є нафта, природний газ.

Населення і трудові ресурси

У національному складі явно переважають французи, також у країні проживають бретонці, корсиканці, каталонці, баски. Протягом тривалого часу Франція приймає іноземну робочу силу, сьогодні тут налічується понад 4,5 млн іноземців. Переважають вихідці з Алжиру, Португалії, Італії, Іспанії, Марокко, Тунісу. У релігійному складі найбільше католиків, дещо зростає кількість мусульман, є представники протестантів.

Останніми роками в країні незначною мірою підвищився природний приріст. Найбільш високий рівень народжуваності на півночі й у Бретані.

У містах проживає три чверті населення країни, понад половина з них — в агломераціях із населенням більш ніж 100 тис. осіб. На відміну від сусідньої Німеччини серед міст країни явно виділяється Париж. У столиці та її передмістях налічується 9,8 млн жителів, що перевищує 16 % населення країни. По 1,4 млн осіб проживає в агломераціях Марселя й Ліона.

Особливості галузевої та регіональної структури господарства, промисловість та її структура

На території Франції діють 59 атомних енергоблоків, які виробляють більше ніж 80 % електроенергії. Країна є європейським лідером за обсягами виробництва електроенергії на АЕС, світовим лідером із виробництва атомної енергії на одного жителя. Французькі АЕС, як правило, розташовані подалі від великих міст. Найбільше їх поблизу річок (Рона, Луара, Гаронна), а також на північному узбережжі країни.

Чорна металургія виробляє близько 20 млн т сталі. У зв’язку з переходом на використання імпортної сировини знизилася роль традиційного району — Лотарингії й зросло значення великих металургійних комбінатів, побудованих у приморських районах (у тому числі біля Дюнкерка й Марселя).

Франція посідає друге місце в Європі (після Норвегії) за виробництвом алюмінію (460 млн т на рік). Більшість заводів, що випускають цей метал, також перемістилися до узбережжя.

Передовою галуззю промисловості є машинобудування, особливо транспортне. Франція — п’ятий у світі (після Китаю) і другий у Європі (після Німеччини) виробник автомобілів («Пежо-Сітроєн», «Рено»).

Лідируючі позиції країна посідає в галузі виробництва електровозів, вагонів й іншого залізничного обладнання. Так, високошвидкісні поїзди «TGV» проектує й виробляє компанія «Алстом» на підприємствах у Ля-Рошелі та Белфорті. У межах програм «Аеробус» й «ATR» випускаються цивільні й військові літаки (у тому числі «Аеробус», «Міраж» й «Рафаль»), Хімічна промисловість країни випускається різноманітні асортименти продукції, у тому числі полімери, штучні волокна, пластмаси,

мінеральні добрива, косметику, фармацевтичні засоби. Нафтохімічні заводи розташовані в нижній частині долини р. Сена й на півдні Франції. Фармацевтична промисловість розвивається в найбільших містах країни, де сконцентровані науково-дослідні центри галузі.

Давні традиції має легка промисловість Франції. Великі підприємства текстильної промисловості зосереджені в районі міста Лілля, швейні фабрики — у Парижі.

Підприємства харчової промисловості розподілені по території всієї країни, але особливо їх багато в сільськогосподарських районах на заході Франції (Бретань, долина Луари). Галузь випускає різноманітні асортименти товарів. Частина з них добре відомі в різних країнах світу, у першу чергу вина. Франція є найбільшим виробником у Європі вершкового масла, сиру.

Всесвітню славу мають деякі менші за розмірами, але більш спеціалізовані галузі, наприклад, парфумерна промисловість.

Характеристика основних галузей сільського господарства

Франція — найзначніший у Західній Європі виробник сільськогосподарської продукції. Вона має найбільшу площу орних земель і високу їхню продуктивність (середня врожайність зернових — 60 ц/га). Національне виробництво з надлишком задовольняє внутрішні потреби з основних видів сільськогосподарської продукції, за винятком тропічних фруктів, насіння деяких олійних культур, макух для худоби, окремих видів м’яса (наприклад баранини).

Загальна площа сільськогосподарських земель становить понад 30 млн га (60 % території), більш ніж половина зайнята орними землями. Головна зернова культура — пшениця, у значних обсягах вирощуються кукурудза, ячмінь і жито.

Виноградники й фруктові сади сьогодні займають 4 % площ (понад 1 млн га).

Третина сільськогосподарських земель зайнята під багаторічними травами. їхнє основне

завдання — забезпечити кормову базу тваринництву. Ця галузь має переважно м’ясо-молочний напрямок. Найбільше поголів’я великої рогатої худоби в Бретані й Нижній Нормандії, тут також розвинені свинарство й конярство. На другому місці за поголів’ям великої рогатої худоби й свиней перебуває Центральний масив.

Франція — найбільший у Європі й другий у світі (після США) експортер сільськогосподарської продукції. Особливо велика роль країни в поставках на світовий ринок зернових культур, молочних продуктів, овочів і фруктів.

Населення багатьох районів узбережжя Атлантичного океану займається рибальством. Загальний вилов становить близько 800 тис. т, переважає оселедець і тріска. Найважливіші рибальські порти — Булонь-сюр-Мер, Ля-Рошель, Лорьян. У Бретані традиційно займаються вирощуванням устриць.

Транспорт, основні його види та географія, зовнішньоекономічні зв'язки, регіональні відмінності

Країна має у своєму розпорядженні густу транспортну мережу.

В останні десятиліття провідна роль у вантажоперевезеннях перейшла від залізничного транспорту до автомобільного. Рух на багатьох мало- вантажених залізничних лініях припинився.

У зовнішній торгівлі важливе значення має морський транспорт. Особливо значні обсяги ввезеної сировини, наприклад нафти й руд, які приймають порти Марселя, Гавра й Дюнкерка. На прийомі пасажирів спеціалізується порт Кале.

Завдяки своїм розмірам і географічному положенню Франція є важливим центром повітряного сполучення. Найбільше пасажирів і комерційних рейсів припадає на столицю. Сьогодні на околицях Парижа діють два міжнародних аеропорти — Шарль-де-Голль й Орлі.

За обсягом зовнішньої торгівлі Франція посідає четверте місце у світі. В експорті й імпорті країни переважають машини, різне обладнання, літаки, автомобілі, продукція хімічної промисловості. Найважливіші торговельні партнери — сусідні Німеччина, Іспанія, Італія, країни Бенілюкс, а також Велика Британія й США.

Традиційно велике значення має вивезення капіталу, тільки прямі інвестицій за кордоном перевищують 25 млрд дол. Франція є найбільш відвідуваною країною у світі.

Для країни характерна історично сформована диспропорція в розвитку між столицею й провінційною Францією. Париж традиційно розглядався в складі найбільш розвиненої в індустріальному плані частини Франції. Однак сьогодні ці контрасти дещо зменшилися.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити