Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

Регіони та країни світу

Країни Америки. США, Канада. Загальна характеристика країн Латинської Америки. Загальна характеристика країн Африки. Загальна характеристика Австралії та країн Океани

США

Економіко-географічне положення та його господарська оцінка, природні умови і ресурси

США — країна, територія якої складається з трьох нерівнозначних частин: а) основної території, яка охоплює територію 48 штатів, розташованих між Мексикою та Канадою, та округу Колумбія; цю частину країни ще називають «нижні штати»; б) штату Аляска (1/6 території США); в) штату Гаваї — групи островів у центрі Тихого океану (близько 17 тис. км2).

Вигідність ЕГП «нижніх» штатів США обумовлюється їх центральним положенням на території одного з трьох найважливіших економічних центрів. Хоча країна на суходолі межує лише з Канадою та Мексикою, проте обидві ці країни великі за розмірами й мають багаті природні ресурси, частину яких використовує також господарство США. До того ж усі три країни входять до складу регіонального інтеграційного економічного об’єднання — НАФТА.

США займають дуже вигідне приморське положення. Наявність широкого виходу до Атлантичного й Тихого океанів, з одного боку, забезпечує зручність підтримання торгівлі з країнами Європи та Східної Азії, а з другого — дає змогу завозити дешевим морським транспортом сировину з Латинської Америки, Африки та Австралії. Володіння Гавайськими островами дає змогу контролювати торговельні шляхи через Тихий океан.

Жителі небагатьох країн мають кращі умови для господарювання, ніж американці США. Лише Аляска є суворим краєм. Тут переважає гірський рельєф, великі території займає багаторічна мерзлота, зими довгі й холодні, літо прохолодне. У цьому штаті проживає лише незначна частина громадян США.

Досить складним є рельєф західної частини «нижніх» штатів, які перебувають у межах альпійсько-мезозойських гір Кордильєр. Але потрібно також врахувати, що площа рівнин є великою — майже 4 млн км2. Клімат тут навіть узимку нехолодний, літо довге та тепле й навіть жарке, опадів випадає достатньо.

США — одна з країн світу, що найкраще забезпечена природними ресурсами. За запасами вугілля вона входить до першої трійки у світі, причому найкращі вугільні басейни (Апаллачський, Пенсильванський, Іллінойський) розміщені там, де промисловість розвинена найкраще.

Країна має також великі запаси нафти й природного газу (шельф Мексиканської затоки та прибережні райони, північ штату Аляска, Каліфорнія).

У США розвідані великі родовища рудних корисних копалин: залізних (район озера Верхнього), мідних, свинцево-цинкових, уранових руд, срібла, золота (Кордильєри).

Є також значні запаси хімічної сировини — фосфоритів (Флорида), калійних солей (штат Нью-Мексико), самородної сірки тощо.

Великим багатством країни є її ґрунти. Най- родючіші з них — чорноземи — займають великі площі в центрі країни.

Природною рослинністю значної частини США є ліси. І хоча великі їх масиви уже вирубані, все-таки країна володіє значними лісовими ресурсами.

Вологий клімат обумовив також наявність значних водних ресурсів. Особливо добре ними забезпечені малонаселена Аляска, північний захід і схід «нижніх» штатів.

Населення і трудові ресурси

Сполучені Штати — країна мігрантів. В окремі періоди на частку тих, хто прибув з інших країн, припадало до 40 % загального приросту населення. Особливості історії країни визначають строкатість расової та етнічної структури населення. Сьогодні нащадки європейців становлять 77,1 %. За кількістю виділяються діаспори німців, ірландців, англійців, шотландців, валлійців, італійців, євреїв, поляків, українців. Друге місце посідають афроамериканці. В основному це нащадки рабів, вивезених з Африки. Представлені вихідці з Азії, Латинської Америки й корінні жителі (індіанці, ескімоси, алеути, гавайці).

Середня густота населення — 31 особа/км2, але при цьому на північному сході цей показник наближається до 100 осіб/км2, тоді як у гірських штатах він становить лише 6 осіб/км2. Ще нижча густота населення на Алясці — менше ніж 1 особа/км2. Американці мобільні й легко змінюють місце проживання. В основному переміщення спрямоване в західні й південні штати, такі як Каліфорнія та Флорида.

Природний приріст у США вищий, ніж у більшості країн Європи, й становить 6 ‰. У цілому демографічна ситуація в США виглядає більш благополучно, ніж в інших розвинених країнах. Про це свідчать прогнози: очікується, що у 2050 р. у країні налічуватиметься понад 400 млн жителів. Серед віруючих переважають християни (протестанти — 54 %, католики — 24 %, є і православні), частина населення сповідує індуїзм, іслам і деякі інші релігії.

У містах проживає 78 % населення країни. Особливість США — велика кількість міських агломерацій. Найбільші з них: Нью-Йорк 19,7 млн жителів, Лос-Анджелес — 15 млн, Чикаго — 8,2 млн, Філадельфія — 4,9 млн.

Найбільші скупчення міських агломерацій зосереджені на північному сході країни — на узбережжі Атлантичного океану (мегалополіс Босваш) і на південь від Великих озер (мегалополіс Чипітс). Велика урбанізована зона — мегалополіс Сансан — розташована на південному заході США, у штаті Каліфорнія.

Особливості галузевої та регіональної структури господарства, промисловість та »структура

США — держава з високим рівнем розвитку всіх галузей господарства без винятку. Найбільший сектор економіки США — сфера послуг. У галузі працює 80 % зайнятих, такою ж є її частка у створенні національного багатства країни. Найбільше значення мають: зв’язок, торгівля, реклама, фінансові послуги, туризм, страхування, надання інформаційних і телекомунікаційних послуг, консультаційні й будівельні послуги, соціальне й побутове обслуговування.

Промисловість дає 1/5 ВВП, ще меншою є частка сільського господарства — вона не перевищує 1/100.

США посідає провідні позиції з випуску більшості видів промислової продукції: видобуток нафти, природного газу й вугілля — друге місце у світі, виробництво електроенергії — перше місце, загальна вартість продукції машинобудування та хімічної промисловості — перше місце, виробництво пиломатеріалів, паперу й картону — перше місце.

У країні постійно збільшується виробництво електроенергії, що є « новою для подальшого розвитку економіки. Найбільші потужності зосереджені на ТЕС — дають понад 2/3 електроенергії, атомні електростанції — 1/5, а гідравлічні менше ніж 1/10. Роль АЕС є особливо великою на північному сході, а ГЕС — на заході.

У країні виробляється близько 100 млн т сталі (третє місце після Китаю та Японії).

Більше ніж половина підприємств перебувають у середній частині (виділяється район Великих озер). Цьому сприяє наявність власної сировини й те, що в міру нагромадження ресурсів металобрухту стало вигідно виплавляти сталь, не використовуючи початкові ланки. Частково сталь виплавляється із власної та привізної залізної (Канада, Венесуела) і марганцевої (Бразилія, Гана) руди. На імпортну сировину орієнтуються металургійні підприємства портових міст північного сходу країни.

Особливу роль у машинобудуванні відіграє авіакосмічна промисловість. Тут діють великі компанії — «Боїнг», «Макдоннел-Дуглас», «Локхід». Головні центри галузі в Каліфорнії — Лос-Анджелес, Сан-Дієго, Сан-Хосе, Лонг-Біч; у штаті Вашингтон — Сіетл (тут розташовані підприємства компанії «Боїнг»); у Техасі — Х’юстон, Даллас.

Одна з галузей американського машинобудування, що найбільш динамічно розвивається, — електронна промисловість. Для її розвитку створені технополіси, у яких практично немає часового й територіального розриву між науковими дослідженнями й виробництвом.

Зберігає своє значення автомобілебудування, виробництво різноманітного обладнання, сільськогосподарської техніки. Американські ТНК «Дженерал моторе», «Форд», «Крайслер» належать до провідних автомобілебудівних фірм світу. Відома електротехнічна продукція таких компаній, як «Вестінгауз», «Дженерал електрик», «Моторола». Ці виробництва досі переважно зосереджені на північному сході країни, проте нові підприємства дедалі більше переміщуються на південь.

У хімічній промисловості найбільше значення має виробництво пластичних мас, синтетичних волокон, штучного каучуку. Більше ніж половину продукції дають підприємства північного сходу країни (Нью-Йорк, Філадельфія, Чикаго, Балтимор). Зростає значення району Мексиканської затоки.

Підприємства лісової та деревообробної промисловості орієнтовані на лісові ресурси й споживача. Найбільше їх зосереджено на тихоокеанському північному заході й на південному сході країни. Легка промисловість розміщена по всій країні, але найвища концентрація підприємств галузі — традиційно в північних штатах. Провідний центр швейної промисловості — Нью- Йорк. Текстильних фабрик найбільше в середніх і дрібних містах.

Незважаючи на те, що сільське господарство дає тільки соту частину ВВП, галузь забезпечує багатомільйонне населення переважною більшістю видів сільськогосподарської продукції — від різноманітних цитрусових та овочів до свинини та яловичини. Цьому сприяють різноманітні природні умови цієї великої країни. Сполучені Штати є лідером продажів на світовому ринку кукурудзи, у великих обсягах реалізують пшеницю, бавовну й низку іншої сільськогосподарської продукції.

Для сільського господарства країни характерний високий рівень механізації та хімізації, вузька спеціалізація фермерських господарств та окремих територій, упровадження наукових, часто «піонерських» методів ведення господарства, використання високопродуктивних порід тварин і високоврожайних сортів рослин.

Характеристика основних галузей сільського господарства

Для галузевої структури сільського господарства характерне переважання тваринництва. Головні галузі — м’ясне й молочне скотарство, свинарство й птахівництво.

У рослинництві великим є значення зернових і кормових культур. Товарне виробництво кукурудзи сконцентроване на Центральних рівнинах. Тут розташований так званий кукурудзяно-соєвий пояс (раніше називався кукурудзяним). Виділяються також пшеничний пояс (на захід від кукурудзяно-соєвого), пояс молочного господарства й пояс травосіяння. Відомий бавовняний пояс (південь США) зараз поділився на три окремі частини, одночасно змістившись на захід.

У цілому в країні з 4,5 % населення Землі і 6 % території суходолу виробляється 60 % сої, 43 % кукурудзи, 22 % яблук, 17 % бавовни.

Транспорт, основні його види та географія, зовнішньоекономічні зв'язки, регіональні відмінності

У Сполучених Штатах набули розвитку всі види транспорту без винятку. У вантажообігу зберігає своє значення залізничний транспорт,

дещо відстає автомобільний. За довжиною автомагістралей країна посідає перше місце у світі. Велике значення мають швидкісні шосе.

Основу залізничної системи становлять сім трансконтинентальних магістралей, що простягайся від Атлантичного до Тихого океану.

Значною є роль у вантажообігу трубопровідного й внутрішнього водного транспорту (річками й озерами транспортуються вугілля, зерно, залізна руда, нафтопродукти, пісок, гравій).

У пасажирообігу домінує автомобільний транспорт, великим є значення авіаційного (близько 20 % перевезень), а залізницями перевозиться менше ніж 1/100 пасажирів.

За обсягом морських перевезень США поступається тільки Японії. Найбільший порт країни — Новий Орлеан, на який припадає 1/10 вантажообігу.

В останні десятиліття Сполучені Штати найбільш інтенсивно обмінюються товарами й послугами з Канадою та Мексикою. Товаропотоки між США й цими країнами є найбільшими у світі. Це пов’язано як із загальносвітовою тенденцією зростання обсягів торгівлі між сусідніми державами, так і з інтеграційними процесами, що відбуваються в Північній Америці.

Для зовнішньої торгівлі країни характерні ще дві особливості. Перша полягає в стабільному від’ємному сальдо, друга — у тому, що хоча країна посідає перше місце за торговельним обігом, але в перерахунку на одну особу вона значно відстає від більшості розвинених держав. Багато в чому це пояснюється величезним внутрішнім ринком Сполучених Штатів, що «поглинає» 90 % вироблених тут товарів.

В експорті найбільшу роль відіграють: засоби виробництва, засоби транспорту (у тому числі літаки, автомобілі), озброєння, сировина, сільськогосподарська продукція. В імпорті: нафта й нафтопродукти, природний газ, машини й обладнання, автомобілі, споживчі товари, промислова сировина, продовольство й напої.

Із часів колонізації в США складалося три райони: Північ, Південь і Захід. На початковому етапі Північ заселялася дрібними фермерами, Південь — великими плантаторами, а особливістю Заходу стало більш пізнє освоєння. Остаточно ці райони сформувалися до початку минулого століття. Північ для американців уособлювала потужну в першу чергу важку промисловість, великі міста, велику кількість іммігрантів; Південь — субтропічне сільське господарство, видобувну й деревообробну промисловість, велику кількістю афроамериканців, певну економічну відсталість; Захід — багаті ресурси, величезні простори й широкі можливості для діяльності (крім частини «нижніх» штатів, до Захода сьогодні зараховують Аляску й Гавайські острови).

Зараз Північ характеризується переважанням старих галузей. Водночас тут набули розвитку сучасні галузі машинобудування й хімічної промисловості. У сільському господарстві переважає скотарство молочного напрямку, вирощування кормових і зернових культур. Північ залишається районом із найгустішою транспортною мережею й найбільшими транспортними вузлами міжнародного значення.

Південь є основним районом із видобутку нафти й природного газу, центром хімічної й воєнної промисловості. У сільському господарстві переважає рослинництво (бавовна, кукурудза, соя, цукрова тростина, субтропічні культури). На район припадає близько половини трубопроводів (більшість починаються у Техасі), значна частина залізниць та автомобільних шляхів.

Захід вирізняється випереджальним розвитком наукоємних галузей: електроніка, авіа- космічна техніка, хімія тонкого органічного синтезу. Тут сформувався найбільший пояс пасовищного м’ясного скотарства з окремими осередками богарного й поливного землеробства з інтенсивним рослинництвом. Для району характерні найбільші контрасти в густоті транспортної мережі. Провідні позиції за цим показником займає Каліфорнія, явно відстає Аляска.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити