Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ СВІТУ

Регіони та країни світу

Країни Америки. США, Канада. Загальна характеристика країн Латинської Америки. Загальна характеристика країн Африки. Загальна характеристика Австралії та країн Океани

Загальна характеристика країн Африки

Африка — одна з трьох частин світу, що були відомі європейцям ще з античних часів. Проте дослідження регіону через її значні розміри та малодоступність внутрішніх частин тривали майже до кінця XIX ст.

Між країнами Африки існує низка відмінностей. Хоча жодна з них не належить до найбільших країн світу за розмірами території, проте кілька з них мають площу понад 2 млн км2 — Алжир (найбільша за площею держава Африки) і ДР Конго.

Для Африки характерна наявність країн, які не мають виходу до моря (Малі, Нігер, Чад, ЦАР, Ботсвана, Зімбабве, Замбія, Ефіопія тощо).

Досить схожим є політичний устрій більшості держав. Лише три з них — Марокко, Лесото й Свазіленд — є монархіями. Решта держав — республіки, переважно президентські, причому досить часто під цим терміном маскуються диктатури.

Різноманітним є національний і релігійний склад населення африканських країн. На півночі Африки переважають однонаціональні країни (наприклад, араби в населенні Тунісу складають 98 %, Лівії та Єгипту — 90 %). Але для більшості інших країн характерна етнічна строкатість.

За кількістю населення найбільша африканська держава — Нігерія (177 млн осіб), далі йдуть Ефіопія (96 млн осіб), Єгипет (87 млн осіб), Демократична Республіка Конго ( 77 млн осіб). Але через кілька десятиліть ситуація може змінитися, оскільки Африка має найвищі показники природного приросту населення у світі. Для вікового складу населення характерна велика частка молодшої вікової групи. В окремих країнах вона досягає 40—47 %.

Материк характеризується великою різноманітністю етнічного складу населення. Тут налічується понад 200 народів і десятки етнічних груп. Найбільші — араби, банту, конто, йоруба, хауса, фульбе, сомалі, ібо, нілоти, шона, бушмени.

Середня густота населення Африки є невеликою — близько 35 осіб/км2. Найвищою є густота в пониззях річки Ніл. Густо заселена західна частина материка й окремі країни Центральної та Південної Африки, найменша густота — у Північній Африці (територія Сахари).

Африка поступається іншим регіонам світу за часткою міського населення. У містах проживає близько 40 % африканців. Тільки Південна Африка подолала 50 %-ву межу частки міського населення. Буквально за крок до цієї позначки перебуває Північна Африка. Найменше процес урбанізації торкнувся східної частини континенту. Однак за темпами зростання міського населення — понад 3 % на рік — Африка є світовим лідером.

Африка — один із найрівнинніших материків світу, тому її територія зручна для освоєння, хоча цей процес суттєво ускладнюють кліматичні особливості материка. Приблизно третина його розташована в зоні тропічних пустель і напівпустель, де клімат дуже сухий і жаркий. Ще понад 40 % території Африки мають нестійке зволоження через розташування в субекваторіальному кліматичному поясі. У приекваторіальних районах воно надмірне. Як наслідок — водні ресурси розподілені дуже нерівномірно, так само, як і лісові (більшість із них розташовані в приекваторіальних районах; тут ростуть цінні породи дерев, але через хижацьку експлуатацію площі лісових масивів швидко скорочуються), а родючі ґрунти займають відносно невеликі площі.

Мінеральні ресурси Африки розвідані й освоєні ще недостатньо. Через це вони мають високу якість. Хоча вугілля тут небагато (значними є запаси лише на півдні материка), проте запаси нафти й природного газу значні (Північна Сахара, узбережжя Гвінейської затоки), а їх розташування зручне для транспортування видобутої сировини до високорозвинених країн.

Не менш багата Африка й на руди. Тут є численні родовища залізних руд (на заході й північному заході регіону).

Одне з найбільших родовищ марганцевих руд світу — Моанда — розташоване в невеликій країні Габон (Центральна Африка).

У центральній частині Африки (на території Замбії та ДР Конго) проходить смуга родовищ мідних руд завдовжки понад 200 км і завширшки до 50 км — знаменитий Коппербелт. На території цього «мідного поясу» та поблизу нього розвідані багаті родовища кобальту, свинцю, цинку, срібла, урану. Великі запаси останнього залягають також у Південній Африці й на території Нігеру та Габону.

В Африці також розвідані найбільші у світі запаси найкращих алюмінієвих руд — бокситів (Західна Африка, переважно Гвінея) і золота (найбільші родовища — у Південній Африці).

Із нерудних корисних копалин Африка виділяється родовищами фосфоритів та алмазів. Фосфорити залягають переважно в Північній Африці. Особливо значними є їх запаси в Марокко. Найбільші родовища алмазів зосереджені в південній частині Африки (Південна Африка, Намібія, Ботсвана, Ангола, ДР Конго), хоча вони є і на заході материка (Гана, Ліберія, Сьєрра-Леоне).

Рекреаційні ресурси Африки є значними, проте ще мало освоєні. На сьогодні воші найбільше використовуються в Єгипті, де численні історичні пам’ятки поєднуються з чудовими пляжами Червоного моря.

Африка — найвідсталіший регіон світу. Більшість її країн є аграрними. При цьому переважає низькорентабельне, близьке до натурального, господарство. У більшості випадків провідна галузь — рослинництво. Саме воно є в багатьох країнах Африки мало не єдиною експортною галуззю економіки. Монокультурний характер господарства, у тому числі сільськогосподарського виробництва, — одна з характерних рис економіки африканських країн. Сільське господарство багатьох країн спеціалізується на вирощуванні однієї-двох культур (наприклад, бавовна — Єгипет, Судан, Чад, Малі, Танзанія; кава — Ефіопія, Ангола, Руанда, Кенія, Уганда; какао-бо- би — Гана, Когд’Івуар, Нігерія; арахіс — Сенегал, Гамбія, Судан; маслини — Туніс, Марокко).

Тваринництво має майже скрізь екстенсивний характер і використовує природні пасовища. Провідну роль воно відіграє в тих районах Африки, де умови для розвитку землеробства є складними, наприклад у пустелях. Але й там воно малопродуктивне. Провідне значення має вирощування кіз, місцями великої рогатої худоби (у тому числі зебу), овець, свиней.

У промисловості найважливіше значення мають галузі, які розвиваються на базі місцевих природних ресурсів, — паливна, гірничовидобувна й пов’язані з нею виробництва (наприклад виплавка чорних металів) і лісова. Саме вони забезпечують експорт багатьох країн Африки.

Обробні галузі орієнтуються майже виключно на внутрішній ринок. Вони представлені харчовою промисловістю, легкою промисловістю та складальними виробництвами, які використовують хоча й у цілому малокваліфіковану, проте дуже дешеву місцеву робочу силу.

Останнім часом починають розвиватися також й інші галузі — електроенергетика, нафтопереробка. Але в цілому обробна промисловість в Африці розвинена слабко (за винятком Південної Африки).

Транспортна система регіону є відсталою. Залізнична мережа зберегла спадщину колоніального періоду, коли основним її завданням було забезпечення вивезення сировини й напівфабрикатів із глибинних районів до узбережжя материка. Тому багато залізниць не мають взаємного сполучення. Вони є переважно одноколійними. Унаслідок конкуренції з боку автомобільного транспорту залізничні перевезення на багатьох залізницях скоротилися, а деякі з них навіть припинили свою роботу.

Поступово розвивається автомобільний транспорт. Але більшість автошляхів досі не мають твердого покриття.

Зростає також мережа трубопроводів, особливо в Північній Африці. Уже працює підводний газопровід, який сполучив Африку з Південною Європою.

У багатьох країнах важливу роль відіграє авіація. Але аеропорти здебільшого є технічно відсталими, а літаки — застарілими. Тому в Африці дуже часто трапляються їх аварії.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити