Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Літосфера та рельєф

Рухи літосферних плит. Походження материків і океанів

Літосферні плити — це величезні блоки земної кори, відмежовані з усіх боків сейсмічно активними зонами (поясами). Ці блоки прилягають один до одного і повільно «ковзають» астеносферою в різних напрямках.

У результаті руху літосферних плит змінюється зовнішній вигляд Землі. 250 млн років тому на планеті існував один велетенський материк — Пангея. Він омивався єдиним давнім суперокеаном. Потім із Пангеї утворилися два континенти — Лавразія і Гондвана. Між ними сформувався новий океан — Тетіс. Лавразія охоплювала території сучасної Північної Америки, Гренландії, Європи,

Азії і північну частину Атлантичного океану. До Гондвани належали значні частини сучасних материків — Південної Америки, Африки, Азії (Аравія, Індія), Австралії і частина Антарктиди. Надалі обидва материки продовжували розколюватися на більш дрібні континенти, прообрази сучасних материків. Простори, які утворилися між ними, стали Атлантичним, Індійським і Північним Льодовитим океанами.

Учені припускають, що більшість материків продовжують рухатися, насуваючись на найдавніший океан Землі — Тихий. На межах літосферних плит виникають серединно-океанічні хребти, глибоководні жолоби, тріщини, відбуваються процеси горотворення.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити