ГЕОГРАФІЯ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Літосфера та рельєф

Тектонічні структури. Внутрішні процеси в літосфері

Тектонічні структури — це великі ділянки земної кори, обмежені глибинними розломами.

Найбільш стійкими ділянками земної кори є платформи. Як правило, це найбільш давні ділянки літосферних плит, які в теперішній час є великими рівнинними просторами суходолу. У межах платформних тектонічних структур за будовою та глибиною залягання кристалічного фундаменту розрізняють щити та плити. Щит — це велика частина платформи, піднята тектонічними рухами до рівня виходу на поверхню магматичних і метаморфічних порід. Плита — це велика частина платформи, що характеризується великою глибиною залягання фундаменту, вкритого потужним шаром осадових порід (досягає 10—16 км).

Найбільш рухливими є ділянки, розташовані на межах літосферних плит. Тут перебувають сейсмічно активні зони (пояси), загальна довжина яких становить тисячі кілометрів. У їхніх межах літосферні плити стикаються і взаємодіють.

При зближенні двох літосферних плит менш потужна і більш легка плита, яка складається з океанічної кори, може піднурювати під більш масивну — материкову, утворюючи жолоби і гірські хребти. Якщо зіштовхуються дві плити з материковою корою — їхні краї зминаються у складки.

До внутрішніх процесів належать рухи земної кори (літосферних плит), землетруси, вулканізм. Вони беруть безпосередню участь у формуванні рельєфу, впливають на повітряну і водну оболонки Землі.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.