Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Літосфера та рельєф

Тектонічні структури. Внутрішні процеси в літосфері

Тектонічні структури — це великі ділянки земної кори, обмежені глибинними розломами.

Найбільш стійкими ділянками земної кори є платформи. Як правило, це найбільш давні ділянки літосферних плит, які в теперішній час є великими рівнинними просторами суходолу. У межах платформних тектонічних структур за будовою та глибиною залягання кристалічного фундаменту розрізняють щити та плити. Щит — це велика частина платформи, піднята тектонічними рухами до рівня виходу на поверхню магматичних і метаморфічних порід. Плита — це велика частина платформи, що характеризується великою глибиною залягання фундаменту, вкритого потужним шаром осадових порід (досягає 10—16 км).

Найбільш рухливими є ділянки, розташовані на межах літосферних плит. Тут перебувають сейсмічно активні зони (пояси), загальна довжина яких становить тисячі кілометрів. У їхніх межах літосферні плити стикаються і взаємодіють.

При зближенні двох літосферних плит менш потужна і більш легка плита, яка складається з океанічної кори, може піднурювати під більш масивну — материкову, утворюючи жолоби і гірські хребти. Якщо зіштовхуються дві плити з материковою корою — їхні краї зминаються у складки.

До внутрішніх процесів належать рухи земної кори (літосферних плит), землетруси, вулканізм. Вони беруть безпосередню участь у формуванні рельєфу, впливають на повітряну і водну оболонки Землі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити