Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Літосфера та рельєф

Вулкани та землетруси, райони їх поширення

Сукупність різноманітних за напрямками і швидкістю рухів земної кори (літосферних плит) називають тектонічними рухами. їх можна поділити на вертикальні та горизонтальні. Вертикальні рухи характеризуються підняттям або опусканням окремих ділянок земної кори, їхнє існування підтверджується великою кількістю прикладів. Значно складніше виявити існування горизонтальних рухів. Це вдалося зробити тільки завдяки спостереженням із космосу.

Поряд із повільними рухами земної кори, які тривають протягом тисячоліть, спостерігаються майже миттєві прояви внутрішніх процесів. До них належать землетруси — підземні поштовхи і коливання земної кори. Причиною їх виникнення є напруженість у літосфері, яка періодично змінюється розрядкою — швидким переміщенням окремих ділянок земної кори. Сила землетрусу визначається за спеціально розробленою 12-бальною шкалою.

Вулканізмом називається процес переміщення магми до поверхні Землі та наступного застигання на ній. Вулканізм пов’язаний із діяльністю особливих за формою і походженням об’єктів — вулканів. Зазвичай вулкани являють собою підняття, які мають форму конусоподібної гори з отвором (кратером). Із нього викидаються гарячі гази, пара, уламки гірських порід і виливається лава. Лава — це магма, яка вийшла на поверхню і втратила гази.

Розрізняють діючі та згаслі вулкани. Кількість діючих вулканів, за різними оцінками, коливається в межах 550— 900. Більшість їх розташована в районах сейсмічних поясів, у тому числі на дні океанів. На території України є згаслі вулкани в Карпатах (Вулканічний хребет).

У багатьох районах вулканізму зустрічаються гарячі джерела і гейзери. Гарячі джерела — це підземні води, які нагріваються до високих температур від магми і піднімаються нагору тріщинами в земній корі. Часто їх називають термальними.

Гейзери — це джерела, які періодично викидають фонтани гарячої води й пари. Вода гейзерів має температуру до +80— 100°С, висота її викиду сягає 30—60 м. Наприклад, гейзер Велетень на Камчатці викидає гарячу воду на висоту до 40—50 м.

Внутрішні процеси, що зумовлюють зміну земної кори

Рухи літосферних плит

Землетруси

Магматизм

Горизонтальні

Вертикальні

Підземні поштовхи й коливання поверхні Землі

Ефузивні (вулканізм) процеси

Інтузивні (плутонізм) процеси

• Розходження плит.

• Зіткнення материкових плит.

• Зіткнення материкових та океанічних плит

• Підняття окремих ділянок плит.

• Опускання окремих ділянок плит

Виливи рідкої лави

Утворення геологічних тіл, складених магматичними гірськими породами, що закристалізувалися в глибинах земної кори


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити