Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Літосфера та рельєф

Рельєф дна Світового океану

Учені виділяють три основні частини в рельєфі дна Світового океану: шельф, материковий схил і ложе. Вони відрізняються за глибиною і формою.

Окраїни океанів зайняті шельфом, його глибина досягає 200 м, а ширина місцями становить 1500 км. Про закінчення шельфу свідчить досить різке збільшення глибини — це починається материковий схил. Він розташований на глибині від 200 до 2000— 3500 м і має нахил від 4 до 30°.

Найбільшою формою рельєфу дна Світового океану є ложе, яке складається з глибоководних жолобів, океанічних хребтів і глибоководних рівнин. Жолоби являють собою вузькі зниження дна Світового океану завглибшки до 11 км. Зазвичай вони розташовані на окраїнах океанів і характеризуються підвищеною сейсмічною і вулканічною активністю. Найбільша система жолобів розташована вздовж західної і північно-західної окраїн Тихого океану, де зазвичай окраїни океанічної літосферної плити занурюються під материкові плити.

Серединно-океанічні хребти розміщені в районах розходження літосферних плит. Вони утворюють складну світову систему протяжністю понад 60 тис. км.

Глибоководні океанічні рівнини розташовуються між підводними хребтами й окраїною океанів, їхня середня глибина становить близько 5000 м. Поверхня більшості глибоководних рівнин горбкувата з відносними висотами до 1000 м.

Основні частини рельефу дна Світового океану

Шельф

(материкова обмілина)

Материковий схил

Ложе океану

Підводна мілководна рівнина (до 200 м), що оточує береги морів і океанів, заввишки від кількох кілометрів до 1300 км

Частина океанічного дна, перехідна від шельфу до ложа океану, що розташовується на глибині від 200 до 2500 м і характеризується значним нахилом (до 40°)

Глибоководні

рівнини

Серединно-океанічні

хребти

Глибоководні

жолоби

Мають горбисту поверхню, середня глибина становить 3000—6000 м

Гірські утворення завширшки декілька сотень кілометрів та заввишки 2—3 км. Виникають унаслідок виходу на поверхню глибинної речовини мантії

Відносно вузькі западини дна океану з глибинами до 11 км


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити