Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Поняття «атмосфера», її склад та будова, значення

Атмосфера — це зовнішня повітряна оболонка Землі, яка складається із суміші газів, водяної пари й різних домішок. Вона утримується біля поверхні нашої планети силою її тяжіння і робить разом із нею усі види рухів, у тому числі навколо земної осі.

Основну масу повітря сучасної атмосфери складає суміш із 20 газів. 78 % атмосферного повітря припадає на азот, 21 % — на кисень. Маса домішок в атмосфері є незначною, основну їхню частину становить пил. У результаті господарської діяльності людини кількість пилу в атмосфері постійно зростає.

У вертикальному напрямку в атмосфері виділяють кілька шарів, які відрізняються вмістом водяної пари, температурою і щільністю повітря.

Нижній, основний шар атмосфери — тропосфера. Її висота становить до 8—10 км у полярних і 16—17 км в екваторіальних широтах. Тут міститься понад 80 % усієї маси атмосферного повітря і близько 90 % усієї водяної пари (в тому числі у вигляді хмар). У цьому шарі формується погода.

Стратосфера розташована над тропосферою до висоти 50—55 км. Тут повітря більш розріджене і сухе, а температура з висотою зростає від -40°С (-80°С) до майже 0°С. Особливість стратосфери — підвищений вміст озону (максимальна його концентрація спостерігається на висотах 20—25 км, цей шар часто називають озоновим екраном).

Мезосфера розташована на висоті від 50— 55 до 80—85 км. Тут повітря стає ще більш розрідженим. Температура з висотою знижується від приблизно 0°С на нижній межі до -90 °С на верхній.

Над мезосферою, до висоти близько 800 км, розташована термосфера. Цей шар складається із розрідженого іонізованого газу. Температура в термосфері спочатку зростає, а потім залишається майже постійною до великих висот.

Зовнішній шар атмосфери — екзосфера, її верхня межа не визначена. Із цього шару можуть розсіюватися атоми водню, які назавжди залишають планету.

Атмосфера відіграє вирішальну роль у забезпеченні умов існування рослин і тварин на Землі. Рослини використовують повітря в процесі фотосинтезу. Повітря необхідне людям і тваринам для дихання — якщо без води людина мопсе прожити кілька діб, то без повітря — лічені хвилини. Атмосфера захищає нас від небезпечного космічного випромінювання, вона поглинає частину ультрафіолетових променів Сонця. У щільних шарах атмосфери згоряє більшість метеоритних тіл. Потрапляючи в щільні шари повітряної оболонки Землі, вони розжарюються й, пролетівши кілька кілометрів, на висоті від 100 до 80 км від поверхні планети згоряють.

Важливу роль відіграє повітряна оболонка у світовому кругообігу води в природі та безлічі інших процесів і явищ, що відбуваються на Землі.

Стан атмосфери визначає кліматичні умови на планеті. Повітряна оболонка, подібно до одягу на тілі людини, зігріває Землю, утримуючи тепло біля її поверхні, у результаті середня температура підвищується. Цю властивість атмосфери називають «парніковим ефектом». Причиною його виникнення є наявність в атмосфері вуглекислого газу й водяної пари (ці складові повітряної оболонки можна порівняти з целофановою плівкою, що пропускає сонячні промені, які спрямовуються до Землі, та утримує тепло біля її поверхні). «Парниковий ефект» дозволяє підтримувати на поверхні Землі температуру, за якої можливе виникнення й розвиток життя. На Місяці, де атмосфера відсутня, денна температура сягає 1120°С, а вночі може опускатися до - 160°С.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити