Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Температура земної поверхні та повітря, її зміни з висотою і розподіл залежно від кута падіння сонячних променів

Температура повітря — це найважливіший показник погоди. Вона змінюється з висотою, залежно від району Землі, пори року і часу доби.

У тропосфері температура повітря знижується на 6° при віддаленні від земної поверхні на 1 км.

Не менш істотними є зміни температури в різних районах Землі. Це пояснюється різним кутам падіння сонячних променів, які надходять на земну поверхню і зумовлюють ту або іншу температуру повітря. Чим вище Сонце над горизонтом, тим вища температура земної поверхні, а отже, і приземного повітря. Таким чином, температура повітря певної місцевості залежить від кута падіння сонячних променів, а кут падіння — від широти місцевості. Найбільший кут падіння променів — між тропіками (досягає 90°), біля полюсів — найменший (частину року Сонце не піднімається з-за горизонту).

Від кута падіння сонячних променів залежить і зміна температури повітря впродовж доби. Для того щоб унаочнити її хід, показники температури фіксують кожні кілька годин. Отримані відомості дають змогу побудувати графік зміни температур та розрахувати середню добову температуру і добову амплітуду коливань температур.

Відомості про середні добові температури повітря протягом місяця дозволяють обчислити середню місячну температуру і місячну амплітуду коливань температур. Багаторічні спостереження встановили, що найхолоднішим місяцем в Україні є січень, а найтеплішим — липень.

На температуру повітря впливають такі чинники: кут падіння сонячних променів, який змінюється залежно від широти і часу світлового дня; характер поверхні (різні ділянки земної поверхні нагріваються по-різному, наприклад, рілля поглинає основну частину сонячних променів, сніг і лід — відбивають); протяжність світлового дня; хмарність; висота місцевості.

Температуру повітря вимірюють ртутним або спиртовим термометром. Принцип їхньої дії полягає у використанні властивості ртуті та спирту змінювати свій об’єм зі зміною температури.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити