Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Теплові пояси та їхні межі (тропіки і полярні кола)

Земна вісь нахилена під кутом 66°33 до площини орбіти, якою вона рухається навколо Сонця. Тому протягом року більшу кількість сонячного тепла отримує то Північна, то Південна півкуля. Це залежить від видимого положення Сонця над горизонтом у різних районах Землі.

Обертання Землі навколо Сонця

22 грудня називають днем зимового сонцестояння. У цей день Сонце розташоване в зеніті над Південним тропіком — це паралель 23°27' пд. ш. У Південній півкулі 22 грудня спостерігається найдовший день, а в Північній — найдовша ніч. У районі Південного полярного кола — це паралель 66°33' пд. ш. — Сонце не заходить за горизонт (полярний день). У районі Північного полярного кола — 66°33' пн. ш. — воно не сходить (полярна ніч).

21 березня Сонце перебуває в зеніті над екватором, унаслідок чого кількість отримуваного Північною і Південною півкулями тепла і світла є приблизно однаковою. 21 березня на Землі тривалість дня дорівнює тривалості ночі, тому ця дата дістала назву «день весняного рівнодення».

22 червня, у день літнього сонцестояння, у Південній півкулі спостерігається найкоротший день, а в Північній — найдовший. У цей день Сонце перебуває в зеніті над Північним тропіком — це паралель 23°27' пн. ш. На північ від цієї умовної лінії Сонце в зеніті не буває. 22 червня на Північному полярному колі настає полярний день, а в районі Південного — полярна ніч.

23 вересня Сонце знову перебуває в зеніті над екватором. Це день осіннього рівнодення, тривалість дня і ночі знову однакова, а дві півкулі отримують рівну кількість сонячного тепла.

Для того, щоб розрахувати висоту Сонця над горизонтом опівдні, треба скористатися формулою:

Н (висота Сонця над горизонтом опівдні) = 90° - широта місця + схилення Сонця Схилення в дні рівнодення становить 0°; у день літнього сонцестояння +23°27'; у день зимового сонцестояння -23°27'.

Обчислимо висоту Сонця над горизонтом опівдні в Харкові у день літнього сонцестояння.

90° - 50° + 23°27' = 63°27' Визначимо максимальну і мінімальну висоту Сонця над горизонтом для міста Києва. Широта Києва — 50°27'.

Н = 90° - 50°27' + 23°27' = 63° (у день літнього сонцестояння);

Н = 90° - 50°27' - 23°27' = 16° (у день зимового сонцестояння). Залежно від кількості отримуваного сонячного тепла на Землі розрізняють п’ять теплових поясів: жаркий, два помірні та два холодні.

Жаркий тепловий пояс розташований між Північним і Південним тропіками. Сонячні промені тут падають прямовисно або під великим кутом, земна поверхня отримує багато сонячного тепла і дуже нагрівається.

На північ від Північного тропіка і на південь від Південного розташовані два помірні теплові пояси. Вони простягаються відповідно до Північного і Південного полярних кіл. Сонце тут у зеніті не буває, але його висота над горизонтом дуже змінюється за сезонами. Це зумовлює велику амплітуду коливань температури і послідовну зміну пір року: зими, весни, літа і осені.

За полярними колами розташовані північний і південний холодні теплові пояси. Улітку кут падіння сонячних променів тут мінімальний, а взимку Сонце не сходить над горизонтом від однієї доби до кількох місяців. Протягом року спостерігаються низькі температури повітря.

Існують такі астрономічні ознаки теплових поясів.

1. У холодних поясах (широта від ±66°33' до ±90°) Сонце може не заходити і не сходити. Полярний день і полярна ніч можуть тривати від 24 годин до півроку.

2. У помірних поясах (широта від ±23°27' до ±66°330 Сонце щодня сходить і заходить, але ніколи не буває в зеніті. Полярних днів і ночей тут ніколи не буває. Тривалість дня і ночі коротше ніж 24 години. Влітку день довший за ніч, а взимку — навпаки.

3. У жаркому поясі (широта від +23°27' до -23°27') Сонце також щодня сходить і заходить, а також двічі на рік (над тропіками один раз) опівдні буває в зеніті (у різних місцях — у різні дні року, а на екваторі — в день весняного і в день осіннього рівнодення).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити