Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Основні пояси атмосферного тиску Землі

На Землі існують пояси з переважанням низького і високого тиску. Три пояси з переважанням низького тиску розташовані в районі екватора і помірних широт Північної і Південної півкуль. У тропічних і приполярних широтах існують чотири пояси з переважанням високого тиску.

Формування цих поясів пов’язане з тим, що повітря переміщається не тільки в горизонтальному, а й у вертикальному напрямку. Біля екватора дуже нагріте повітря розширюється, стає більш легким і піднімається вгору — в результаті утворюється область низького тиску. У тропосфері повітря охолоджується і стає більш важким, але опуститися вниз не може — від земної поверхні йдуть висхідні повітряні потоки. Тому більш важке повітря розтікається у бік Північного і Південного тропіків, де й опускається. Тут східні рухи повітря утворюють дві області високого тиску. Опинившись біля земної поверхні, повітря знову розтікається. Частина переміщується до екватора і повторює коло: екватор — верхні шари тропосфери — тропіки. Інша частина рухається до помірних широт, поступово нагріваючись і стаючи легшою. У помірних широтах повітря піднімається вгору — в результаті тут утворюються дві області низького тиску.

Два пояси з переважанням високого тиску формуються в районах полюсів. Це пов’язано з тим, що частина повітря помірних широт переміщується до полюсів і, охолоджуючись, стає більш важкою.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити