Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Сезонні та місцеві вітри

Вітром називається переміщення повітря паралельно до земної поверхні. Головною причиною його утворення є нерівномірність атмосферного тиску на земній поверхні. Це можна побачити на прикладі бризу (вітру з добовою періодичністю).

Денний бриз найкраще спостерігати в сонячний літній день: суходіл швидко нагрівається, повітря розширюється, стає більш легким і піднімається вгору — над суходолом утворюється область низького атмосферного тиску. Температура води є значно нижчою. Повітря над водою більш прохолодне, отже, більш важке. Над водою формується область високого тиску. У результаті повітря починає переміщуватися з області високого атмосферного тиску до області низького тиску (із водойми в напрямку суходолу).

Уночі ситуація змінюється. Суходіл швидко охолоджується, і над ним утворюється область високого атмосферного тиску, а над водою формується область низького тиску. Тому нічний бриз переміщує повітря із суходолу в бік водойми.

До місцевих вітрів також належать гірсько-долинні, фен, бора. Гірсько-долинні вітри, як і бризи, змінюють свій напрямок двічі на добу. Вони спостерігаються і в горах. Удень тепле повітря спрямовується від основи долини вбік і нагору по гірських схилах. Уночі воно спрямовується вниз по долині, у бік рівнини.

Фен являє собою сухий і теплий (часто сильний) вітер, що дме з гір у долини. Властивості цього місцевого вітру пояснюються нагріванням повітря при його спадному русі.

Бора — це сильний холодний вітер, що дме в деяких приморських районах, де невисокі гірські хребти межують із теплим морем. Бора зазвичай дме взимку й спрямована вниз по схилах. Цей вітер характерний для деяких районів узбережжя Чорного моря. Особливо знаменита Новоросійська бора, для якої склався весь комплекс умов. Перед її появою біля гірських вершин можна спостерігати густі хмари, які жителі Новоросійська називають «борода». Бора особливо вражаюча, коли супроводжується морозом. Тоді в бухті й на її березі можна спостерігати пейзажі, подібні до арктичних: укриті товстим крижаним шаром судна, набережні й навіть будинки.

До сезонних вітрів належать мусони. Природа їх формування нагадує утворення бризу, але на відміну від нього ці сезонні вітри охоплюють величезні території у сотні й навіть тисячі кілометрів і напрямок мусону змінюється не за часом доби (день—ніч), а за сезонами (теплий і холодний). Улітку материк прогрівається, і над ним утворюється область низького атмосферного тиску. Протягом літніх місяців мусон несе вологе морське повітря з океану на суходіл, тут випадає багато опадів у вигляді дощів і злив (короткочасні, але сильні дощі), що призводять до па- водків на річках. Зимовий мусон дме із суходолу на океан. У цей період року в районі дії вітру встановлюється малохмарна, холодна й суха погода. Особливо активно мусони дмуть у районах, розташованих на берегах Індійського океану, наприклад на півострові Індостан.

Характеристика вітру

Напрямок

Швидкість

Сила

Коли говорять про напрямок вітру, мають на увазі сторону горизонту, звідки він дме. Напрямок визначає назву вітру. Наприклад, якщо вітер дме з півдня, він називається південним

Швидкість вітру є його числовою характеристикою. Вона вказує на швидкість руху повітря в метрах на секунду (м/с)

Силу вітру визначають залежно від впливу, який здійснює вітер певної швидкості на земну поверхню. Вона вимірюється в балах за 12-бальною шкалою Бофорта

Для характеристики вітрів часто використовується роза вітрів. Це векторна діаграма, що характеризує режим вітру в певному місці та виглядає як багатокутник, у якого довжини променів, що розходяться від центру в напрямках сторін горизонту, пропорційні до повторюваності вітрів цих напрямків (кількості днів).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити