ГЕОГРАФІЯ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Повітряні маси й атмосферні фронти

Бриз охоплює лише невелику поверхню завширшки в кілька кілометрів, а існують вітри, поширені на території в тисячі кілометрів. Вони переміщують повітряні маси — великі частини тропосфери з однорідними властивостями (температура, вологість, тиск). Розміри повітряних мас можна порівняти з розмірами частини материка або океану, тому, переміщуючись як єдине ціле, вони тривалий час зберігають свої властивості та приносять відповідну погоду. Залежно від місця формування виділяють кілька типів повітряних мас: екваторіальні, тропічні, помірні, арктичні й антарктичні. Так, тропічні повітряні маси зазвичай жаркі й сухі. Також розрізняють континентальні та океанічні повітряні маси. Так, океанічні маси зазвичай улітку прохолодні, взимку порівняно теплі й протягом року вологі.

В атмосфері постійно складаються такі умови, коли дві повітряні маси з різними властивостями розташовуються одна біля одної. У такому випадку ці дві повітряні маси поділені вузькою перехідною зоною, що називається фронтом. Довжина таких зон — тисячі кілометрів, ширина — лише десятки кілометрів. Ці зони щодо земної поверхні нахилені з висотою і простежуються вгору принаймні на кілька кілометрів, а нерідко аж до стратосфери.

Існує кілька типів атмосферних фронтів: теплий фронт, холодний фронт, фронт оклюзії. У зоні фронту, при переході від однієї повітряної маси до іншої температура, вітер і вологість повітря різко змінюються.

Фронт може зміщуватися або в бік холоднішого, або в бік теплішого повітря. Якщо лінія фронту переміщується біля поверхні Землі в бік більш холодного повітря, це означає, що клин холодного повітря відступає і місце, яке воно звільнило, займає тепле повітря. Такий фронт називають теплим. Проходження його через місце спостереження призводить до зміни холодної повітряної маси на теплу, а отже, до підвищення температури і певних змін інших метеорологічних величин.

Якщо лінія фронту переміщується в бік теплого повітря, це означає, що клин холодного повітря просувається вперед, тепле повітря перед ним відступає, а також витісняється вгору наступаючим холодним клином. Такий фронт називають холодним. При його проходженні тепла повітряна маса змінюється на холодну, температура знижується і різко змінюються інші метеорологічні величини.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.