Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Географія як наука, розвиток географічних досліджень

Сучасні географічні дослідження та їх значення

Поступово час традиційних географічних відкриттів завертався, доступаючись місцем новій географії. Однак важкодоступні простори Арктики та Антарктики ще не були досліджені. Одним із видатних організаторів освоєння Арктики був академік ЛН України О. Шмідт. Він керував серією експедицій на криголамах «Сєдов», «Сибіряков» і «Челюскін». На «Сибірякові» у 1932 р. він здійснив перше наскрізне плавання Північним морським шляхом із Білого до Берингового моря.

Із 1960 р. починаються занурення спеціальних апаратів, за допомогою яких було досліджено глибоководні області. Глибоководне буріння океанічного дна дозволило заповнити чимало білих плям геологічної історії нашої планети. У другій половині XX ст. географічні дослідження дедалі частіше стають міжнародними. Із 1975 р. вчені понад 100 країн проводять дослідження водних ресурсів у межах Міжнародної гідрологічної програми (МГП). Ученими різних країн досліджуються течії, розподіл температур, рослинний і тваринний світ. Матеріали про стан вод Світового океану передаються міжнародним організаціям, що займаються охороною навколишнього середовища.

Багато географічних питань краще вивчати з космосу. На орбіті Землі перебувають супутники різного призначення. Космічні знімки надають інформацію про розміщення різних форм земного рельєфу й зміни, що з ними відбуваються; про температури на поверхні Землі; про рух водних мас в океанах; про хмарний покрив; про напрямок і швидкість руху повітряних мас; про процеси, що відбуваються в земних надрах.

В останні роки створена міжнародна система геостаціонарних супутників, що постійно перебувають на великій висоті над певними точками поверхні Землі для постійного контролю за процесами, що відбуваються на нашій планеті.

Космічні дослідження Землі здійснює і Україна. Вона бере участь у міжнародних програмах і реалізує свої проекти.






Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити