Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Загальна циркуляція атмосфери. Постійні вітри

Повітряні маси переміщуються завдяки постійним вітрам. Вони обумовлюють особливості загальної циркуляції атмосфери.

На Землі виділяють три пояси з переважанням низького тиску і чотири пояси з переважанням високого. їх утворення пов’язане з властивістю повітря змінювати об’єм, а отже, й вагу залежно від температури і переміщення повітря в горизонтальному й вертикальному напрямках. Якщо починати з Південного полюса, то пояси чергуються в такій послідовності: В—н—В—н—В—н —В.

Біля екватора сильно нагріте повітря розширюється, легшає і підіймається вгору, тому тут біля поверхні Землі утворюється область низького тиску. За високих температур і висхідного руху повітря, за великої вологості утворюється велика хмарність. Тут випадає велика кількість опадів.

Повітря, що піднялося над екватором, розтікається в північному й південному напрямках. Але внаслідок обертання Землі навколо своєї осі повітря поступово відхиляється на схід і не повністю доходить до полюсів. Охолоджуючись, воно стає важчим і опускається приблизно біля 30° пн. і 30° пд. ш. Тут переважають спадні повітряні потоки, і тому утворюється область високого тиску. Ці області виражені протягом усього року, проте влітку через прогрівання повітря над материками вони розриваються, і тоді над океанами виділяються окремі антициклони.

Опинившись біля поверхні, повітря знову розтікається. Частина його переміщується до екватора, «на шляху» воно нагрівається і повторює своє коло: екватор — верхні шари тропосфери — тропіки. Так утворюються пасати. Швидкість пасатних вітрів біля земної поверхні становить в середньому 5—8 м/с. На земній кулі ці системи вітрів є найбільш сталими: із вірогідністю 80—90 % їх можна спостерігати в будь-яку пору року.

У центральній частині поясів високого тиску спостерігається зона затишшя: тут вітри слабкі.

Завдяки спадним потокам повітря відбувається його висушування і прогрівання. Жаркі та сухі райони Землі розташовані в цих поясах.

У помірних широтах із центрами близько 60° пн. ш. і 60° пд. ш. тиск низький. Повітря піднімається вгору й потім спрямовується у полярні райони. У помірних широтах переважає західне перенесення повітря. Опадів порівняно багато.

Західні вітри — це вітри, що переважають у тропосфері та стратосфері помірних широт Землі. Воші дмуть від тропіків Південної та Північної півкуль, де формується область високого тиску, в бік 60° широт, де формуються області низького тиску.

Полярні широти характеризуються низькими температурами повітря і високим тиском. Повітря, що надійшло з помірних широт, опускається до Землі й знову спрямовується в помірні широти з північно-східними (в Північній півкулі) й південно-східними (в Південній півкулі) вітрами. Опадів мало.

Із перенесенням повітряних мас загальною циркуляцією пов’язане глобальне перенесення тепла і вологи. Цю систему особливо ускладнюють вихреві рухи великого масштабу — циклони й антициклони, що постійно виникають в атмосфері.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити