ГЕОГРАФІЯ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Загальна циркуляція атмосфери. Постійні вітри

Повітряні маси переміщуються завдяки постійним вітрам. Вони обумовлюють особливості загальної циркуляції атмосфери.

На Землі виділяють три пояси з переважанням низького тиску і чотири пояси з переважанням високого. їх утворення пов’язане з властивістю повітря змінювати об’єм, а отже, й вагу залежно від температури і переміщення повітря в горизонтальному й вертикальному напрямках. Якщо починати з Південного полюса, то пояси чергуються в такій послідовності: В—н—В—н—В—н —В.

Біля екватора сильно нагріте повітря розширюється, легшає і підіймається вгору, тому тут біля поверхні Землі утворюється область низького тиску. За високих температур і висхідного руху повітря, за великої вологості утворюється велика хмарність. Тут випадає велика кількість опадів.

Повітря, що піднялося над екватором, розтікається в північному й південному напрямках. Але внаслідок обертання Землі навколо своєї осі повітря поступово відхиляється на схід і не повністю доходить до полюсів. Охолоджуючись, воно стає важчим і опускається приблизно біля 30° пн. і 30° пд. ш. Тут переважають спадні повітряні потоки, і тому утворюється область високого тиску. Ці області виражені протягом усього року, проте влітку через прогрівання повітря над материками вони розриваються, і тоді над океанами виділяються окремі антициклони.

Опинившись біля поверхні, повітря знову розтікається. Частина його переміщується до екватора, «на шляху» воно нагрівається і повторює своє коло: екватор — верхні шари тропосфери — тропіки. Так утворюються пасати. Швидкість пасатних вітрів біля земної поверхні становить в середньому 5—8 м/с. На земній кулі ці системи вітрів є найбільш сталими: із вірогідністю 80—90 % їх можна спостерігати в будь-яку пору року.

У центральній частині поясів високого тиску спостерігається зона затишшя: тут вітри слабкі.

Завдяки спадним потокам повітря відбувається його висушування і прогрівання. Жаркі та сухі райони Землі розташовані в цих поясах.

У помірних широтах із центрами близько 60° пн. ш. і 60° пд. ш. тиск низький. Повітря піднімається вгору й потім спрямовується у полярні райони. У помірних широтах переважає західне перенесення повітря. Опадів порівняно багато.

Західні вітри — це вітри, що переважають у тропосфері та стратосфері помірних широт Землі. Воші дмуть від тропіків Південної та Північної півкуль, де формується область високого тиску, в бік 60° широт, де формуються області низького тиску.

Полярні широти характеризуються низькими температурами повітря і високим тиском. Повітря, що надійшло з помірних широт, опускається до Землі й знову спрямовується в помірні широти з північно-східними (в Північній півкулі) й південно-східними (в Південній півкулі) вітрами. Опадів мало.

Із перенесенням повітряних мас загальною циркуляцією пов’язане глобальне перенесення тепла і вологи. Цю систему особливо ускладнюють вихреві рухи великого масштабу — циклони й антициклони, що постійно виникають в атмосфері.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити