Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Атмосферні опади та їх утворення

Атмосферні опади — це вода у твердому й рідкому стані, яка випадає з хмар або виділяється з повітря. Вони можуть випадати у формі крапельок води, сніжинок, снігової крупи, градин.

Вид опадів

Характеристика

Опади, що випадають із хмар

Дощ

Рідкі атмосферні опади, які випадають із хмар. Дощ є результатом конденсації водяної пари. Зниження температури повітря призводить до виникнення дрібних крапельок води, які зіштовхуються й утворюють великі та важкі дощові краплі. Ці краплі не можуть утриматись у повітрі й падають на земну поверхню — йде дощ.

Діаметр крапель становить від 0,5 до 6—7 мм; опади меншого розміру називаються мрякою

Сніг

Тверді атмосферні опади, які складаються із крижаних кристалів різної форми — сніжинок (в основному шестикутних пластинок і шестипроменевих зірок). Випадають із хмар за температури повітря нижче від 0°С.

На земній поверхні сніг утворює шар, який називають сніговим покривом. Він відіграє велику роль у збереженні рослин від вимерзання; забезпечує їх вологою під час сніготанення; поповнює водою річки, озера й інші водойми; впливає на формування кліматичних умов

Град

Тверді атмосферні опади у вигляді частинок льоду неправильної форми. При утворенні градинок кристалики льоду можуть кілька разів підніматися й опускатися в тропосфері, перетинаючи позначку 0°С. При цьому вони «обростають* льодом, утворюючи градинки. Поступово їхня маса збільшується. Вони покриваються новими шарами льоду, досягають розмірів невеликої горошини і випадають на земну поверхню.

Град випадає в теплу пору року, зазвичай разом зі зливовим дощем, під час грози

Опади, що виділяються з повітря

Роса

Рідкі атмосферні опади у вигляді крапель води, які утворюються під час конденсації водяної пари на ґрунті, траві та наземних предметах.

Росу можна спостерігати після теплого літнього дня в ясні й тихі ночі, при ясному небі, штилі або слабкому вітрі, коли земна поверхня, рослини і різні предмети охолоджуються

Іній

Тонкий шар крижаних кристалів, які утворюються на ґрунті, траві й наземних предметах при охолодженні земної поверхні до температури нижче ніж 0 °С.

З’являється переважно на горизонтальних поверхнях. Найчастіше спостерігається напровесні та пізньою осінню, у ясну і безвітряну ніч


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити