Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Погода, добові та сезонні коливання її метеорологічних елементів

Погодою називають стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості в певний момент або протягом якого-небудь періоду часу. Вона є результатом безлічі процесів, які відбуваються на планеті, і значно впливає на господарську діяльність та самопочуття людини. Погода характеризується метеорологічними елементами: температурою приземного шару повітря, атмосферним тиском, вологістю повітря, силою і напрямком вітру, хмарністю, атмосферними опадами.

Погода змінюється впродовж доби. Найбільш чітко й одноманітно ця зміна виражена в екваторіальних широтах. Вранці спостерігається ясна, сонячна погода, а після полудня випадають зливові опади. Ввечері та вночі знову ясно і тихо.

У помірних широтах закономірні зміни погоди протягом доби, які обумовлені надходженням сонячної енергії, часто порушуються зміною повітряних мас, проходженням атмосферних вихорів і фронтів.

Погода може бути сталою протягом тривалого часу або змінюватися по сезонах. Наприклад, у тропічних районах протягом року спекотно, безхмарно, опади випадають дуже рідко. Тобто для цієї території характерним є єдиний тип погоди (загальна характеристика погоди, яка містить її основні елементи). У помірних широтах типи погоди чергуються за сезонами: холодна сніжна зима, за нею тепла весна, потім жарке літо й прохолодна осінь. Головною причиною зміни погоди є постійне переміщення повітряних мас. Саме про їх переміщення або стале положення йдеться у прогнозах погоди.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити