Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання
ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ
Атмосфера та клімат
Спостереження за погодою та її прогнозування
Атмосферні процеси вивчає наука метеорологія. Одним з основних її завдань є прогнозування погоди. Воно складається з трьох етапів: спостереження за погодою і збір інформації, обробка результатів спостережень, складання прогнозу. Метеорологічні спостереження проводяться на поверхні Землі, в безпосередній близькості до неї і їй деякій, іноді досить значній, висоті. У перших двох випадках вони називаються наземними, а в третьому — аерологічними. Наземні спостереження здійснюються головним чином метеорологічними станціями. їх світова мережа налічує 10 тис. метеостанцій і діє понад 100 років.
Дані, зібрані метеорологами, передаються до центрів Всесвітньої служби погоди, де обробляються і аналізуються синоптиками. Вони наносять отримані дані на спеціальну синоптичну карту за допомогою умовних знаків. Ці карти, які часто називають «картами погоди*, дозволяють простежити зміни погоди і скласти прогноз розвитку атмосферних процесів найближчими днями. Особлива увага при цьому приділяється руху циклонів і антициклонів, а також розподілу атмосферного тиску.
Прогнози бувають короткострокові (вони складаються на період до трьох діб) і довгострокові — на кілька днів, місяць і навіть рік.
Під час складання довгострокових прогнозів синоптики вивчають відомості про розвиток цих процесів на великих територіях, а також використовують архівні дані про розвиток цих процесів, що спостерігалися у схожих умовах. На період понад два тижні скласти точний прогноз досить складно.