Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Атмосфера та клімат

Поняття «клімат». Залежність клімату від широти місцевості, морських течій, близькості до морів, рельєфу, антропогенного впливу

Клімат — це багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості. Його визначають на основі багаторічних спостережень за елементами погоди. Основними характеристиками клімату є середні температури повітря, переважаючі напрямки вітру, кількість і режим випадання опадів протягом року.

Головний чинник формування клімату — це кут падіння сонячних променів, який залежить від географічної широти. Різний нахил сонячних променів зумовлює різницю в кількості сонячної радіації, яку отримують різні райони Землі. Це і є причиною формування п’яти теплових поясів, а також областей високого і низького тиску. Це у свою чергу визначає відмінності в розподілі опадів і є причиною виникнення постійних вітрів, які переміщують повітряні маси.

Важливим чинником формування клімату є характер підстилаючої поверхні. Наприклад, висока відбивна здатність (альбедо) снігу і льоду є однією з причин низьких температур у холодних теплових поясах.

Істотний вплив на клімат має рельєф. У гірських районах температура повітря є нижчою, ніж на прилеглих рівнинах. У горах зростає і кількість атмосферних опадів, причому основна їхня частина випадає на схилах, звернених до повітряних мас, які несуть більше водяної пари.

На багаторічний режим погоди суттєво впливають океани. Вони пом’якшують клімат прибережних районів, зменшуючи амплітуду коливань температур, а також роблять його більш вологим.

Важливими кліматотвірними чинниками є морські течії. Із теплими течіями пов’язано підвищення температури повітря в прибережних районах (особливо яскраво де проявляється в зимовий час у помірному і субарктичному кліматичних поясах) і посилення випадання опадів. Над теплими течіями, як більш нагрітими поверхнями, зростає випаровування, в повітря надходить більше водяної пари і, отже, кількість атмосферних опадів зростає. Холодні течії знижують температуру повітря і перешкоджають випаданню опадів.

На кліматі позначаються вирубування лісів, розорювання величезних територій, будівництво міст. Але найбільшою мірою впливає спалювання різних видів палива, що викликає збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері. Цей газ разом із водяною парою може служити причиною підвищення температури повітря, що призводить до глобального потепління.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити