Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Гідросфера

Світовий океан та його частини: океани, моря, затоки, протоки

Світовий океан є основною частиною гідросфери (він займає приблизно 71 % поверхні планети). Ділянками суходолу він поділений на Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий океани (останнім часом виділяють п’ятий — Південний океан, до якого належать води Південної півкулі Землі між Антарктидою і південними краями материків Південної Америки, Африки і Австралії).

Океани Землі

Назва

Площа з морями (млн км2)

Середня глибина (м)

Максимальна глибина (м)

Частка в об’ємі води Світового океану (%)

Тихий

178,6

3980 (найглибший океан)

11022 (Маріанський жолоб)

53

Атлантичний

91,6

3597

8742 (жолоб Пуерто-Ріко)

25

Індійський

76,17

3711

7729 (Зондський жолоб)

21

Північний

Льодовитий

14,75

1225

5527 (Гренландське море)

1

Море — це частина океану, відділена від нього підняттями дна, островами або іншими ділянками суходолу. Єдиним винятком є Саргасове море у Північній Атлантиці, яке розташоване всередині Атлантичного океану. Моря займають близько 10 % площі Світового океану і пов’язані з одним із океанів. Так, Жовте море є частиною Тихого океану, отже, належить до його басейну.

Розрізняють внутрішні й окраїнні моря. Окраїнними називають моря, які розташовані вздовж окраїн материків, як правило, на їхньому підводному продовженні (Баренцове, Східно- китайське й ін.). Внутрішні моря — це ті, які далеко вдаються в суходіл одного чи двох материків. Тому серед них виділяють міжматерикові (наприклад, Середземне, Червоне) і внутрішньоматерикові (наприклад, Чорне, Азовське, Балтійське). Існують і міжострівні моря, оточені більш або менш щільним кільцем островів, пороги між якими заважають вільному водообміну цих морів із відкритою частиною океану. Більшість міжострівних морів розташована серед островів Малайського архіпелагу. Найбільші з них: Яванське море, Банда, Сулавесі.

Частина океану (моря), яка вдається в суходіл і має з ним вільний водообмін, називається затокою (наприклад, Біскайська, Бенгальська, Гвінейська).

Протока — це відносно вузький водяний простір, який розділяє ділянки суходолу і з’єднує суміжні водні басейни та їхні частини (наприклад, Гібралтарська, Малаккська, Ла-Манш, Дрейка).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити