Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Гідросфера

Властивості вод Світового океану та причини їхньої неоднорідності

Морська вода — розчин із постійним сольовим складом (середня солоність 35 ‰). Солоність відкритого океану неоднакова, вона змінюється від 33 до 37 ‰. У поверхневих шарах солоність змінюється залежно від кількості атмосферних опадів, припливу річкової води, танення льодовиків, випаровування з поверхні водойм. Найвищою є солоність поверхневого шару в тропічних широтах — до 37 ‰, в екваторіальних районах вона нижча за середню — близько 34 ‰. У помірних широтах цей показник становить приблизно 33 ‰, а в приполярних він може знижуватися до 31 ‰ (це пов’язано із над ходженням у Північний Льодовитий океан прісної річкової води і таненням снігу та льоду). На великих глибинах солоність майже не змінюється і дорівнює 35 ‰.

Температура поверхневих вод також неоднакова і розподіляється залежно від географічної широти. Чим далі від екватора, тим нижчою є температура. Це пов’язано з різною кількістю тепла, яке надходить від Сонця. Через кулястість нашої планети кут падіння сонячних променів на екваторі більший, ніж біля полюсів, тому й тепла екваторіальні широти отримують більше, ніж полярні. Там температура води досягає +27...+28°С, у тропічних широтах вона на 2—5 градусів нижче. Для помірних широт характерною є сезонна зміна температури, а середньорічна становить +10...+ 15°С. Найнижчою є температура води в приполярних широтах. Так, в окремих районах Північного Льодовитого океану вона досягає -1...-2°С. При температурі близько -2 °С морська вода замерзає, тому біля Північного полюса сформувався шар багаторічного льоду.

Основні властивості вод океанів

Назва океану

Солоність поверхневих вод у відкритому океані (‰)

Середні температури поверхневих вод у відкритому океані (°С)

Інтервал температури поверхневих вод у відкритому океані (°С)

Середня температура всієї товщі вод

Тихий

30—31 (у північних широтах) — 36,5 (південні тропічні широти)

19,4

Від +29 до -0,5...-1

4,7

Атлантичний

34—37,3

16,5

Від 28 до -0,5...-1

5,6

Індійський

32—36,5 (у морях і затоках до 39—41)

17,3

Від +29 до -0,5

6,7

Північний Льодовитий

Близько 32 (у шельфових морях 25—29)

-1...0

Від 0...+5 влітку до -1 взимку

Дані відсутні

Світовий

30—37,3

Дані відсутні

Від +29 до -0,5...-1

5,7 (без Арктичного басейну)


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити