Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Гідросфера

Рух води у Світовому океані. Вітрові хвилі, цунамі, припливи, відпливи

Води Світового океану постійно рухаються. Найбільш поширеним видом їхнього руху є вітрові хвилі заввишки 20 м і більше. Наближаючись до берега, воші стають більш прямовисними і небезпечними, утворюючи прибійні хвилі. Найпотужніші з них мають величезну силу, можуть руйнувати скелі, пошкоджувати будинки, завдавати шкоди прибережним районам.

Цунамі — величезні хвилі, які виникають у результаті вивержень підводних вулканів або землетрусів (існують й інші причини цунамі, зокрема зсуви). У відкритому океані їхня висота не перевищує 1 м, але з наближенням до берега хвиля зростає, досягаючи висоти 30 м і більше. Цунамі можуть призводити до великих руйнувань та людських жертв.

Припливи — це періодичні коливання рівня океану (моря), зумовлені силами тяжіння Місяця і Сонця. Зазвичай припливи і відпливи відбуваються двічі на добу. У відкритому океані припливна хвиля майже не помітна. На узбережжях вона піднімається від десятків сантиметрів до кількох метрів, а у вузьких затоках і гирлах річок може перевищувати 10 м.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити