Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Гідросфера

Морські течії

Морські течії являють собою горизонтальні переміщення водних мас на великі відстані. Течії, температура води в яких вища за середню температуру тих самих широт, називають теплими, нижча — холодними, а течії, що мають ту саму температуру, що й навколишні води,— нейтральними. Хоча основною причиною, що утворює течії, є вітер, вони можуть формуватися через неоднакову солоність окремих частин океану або моря, відмінність рівнів води, нерівномірне прогрівання різних ділянок акваторій.

У Світовому океані постійно існують тисячі великих і малих течій, які обгинають континенти і зливаються у п’ять гігантських кілець. Найбільші з них розташовані приблизно між екватором і 40-ми паралелями, причому в Північній півкулі вода в кільці рухається за годинниковою стрілкою, у Південній — проти неї. Система течій Світового океану називається циркуляцією і пов’язана передусім із загальною циркуляцією атмосфери.

Приклади кілець океанічної циркуляції. Кільце навколо Саргасового моря (Атлантичний океан): Північна Пасатна течія — Гольфстрім — Північноатлантична течія — Канарська течія — Північна Пасатна течія; кільце в Тихому океані: Північна Пасатна течія — Куросіо — Північнотихоокеанська течія — Каліфорнійська течія — Північна Пасатна течія.

Течії є важливим чинником формування клімату. Переміщуючи водні маси, вони «переміщують» і кліматичні показники, характерні для районів, де вони перебували. Течії, що проходять уздовж східних узбереж (стічні), переносять воду з більш теплих приекваторіальних широт у більш прохолодні. Повітря над ними тепле, насичене вологою. При просуванні на північ або південь від екватора повітря охолоджується, наближається до насичення і, як наслідок, приносить опади на узбережжя, пом’якшуючи при цьому температуру.

Течії, що проходять уздовж західних узбереж материків (компенсаційні), спрямовані з більш холодних у більш теплі широти; повітря прогрівається, віддаляється від насичення, опадів не приносить. Це одна з головних причин формування пустель на західних узбережжях материків.

Рух води в океані

Хвилі

Течії (поверхневі)

Припливи і відпливи

Вітрові

Сейсмічні (цунамі)

Теплі Холодні

Викликані силою тяжіння Місяця та Сонця. У відкритому океані майже не відчуваються, а на узбережжі зазвичай коливаються в межах 2 м. Найбільшої висоти припливи досягають у вузьких затоках і гирлах річок

Викликані змінними вітрами, мають коливальний характер

Викликані переважно землетрусами та виверженнями підводних вулканів

Основна причина виникнення — постійні вітри. У кожному океані утворюють кільця океанічної циркуляції


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити