Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Гідросфера

Озера, їхнє походження

Озерами називають природні водойми в замкнених заглибленнях суходолу. За походженням озерних улоговин виділяють тектонічні, льодовикові, карстові, загатні, вулканічні, лиманні, заплавні та інші озера.

Тектонічні озера утворилися в результаті рухів земної кори, коли вода заповнила тектонічні розломи (Байкал, Танганьїка) або прогини (Каспійське море, Верхнє, Вікторія).

Льодовикові озера сформувалися в районах, які піддавалися зледенінню. Особливо багато їх на Польському півострові (Росія) та півночі Північної Америки.

Карстові озера утворюються в карстових воронках та провалах у результаті розчинення водою гірських порід.

У гірських районах Землі під час обвалу камені іноді перегороджують річкові долини, внаслідок чого може виникнути загатне озеро.

Озера вулканічного походження заповнюють водою кратери згаслих вулканів.

Відокремлені ділянки моря утворюють лиманні озера. Таких озер багато на узбережжі Чорного моря, вони відділені від нього піщаними косами.

Заплавні озера утворюються в результаті відокремлення нанесеннями частини русла або рукава річки. Здебільшого це невеликі озера, які зустрічаються в долинах майже всіх рівнинних річок.

Більшість озер на земній кулі є прісними (найменше солей міститься у воді гірських озер). Частина озер містить солону воду. Як правило, вони розташовані в посушливих районах і є безстічними — із них не витікає жодна річка. Вода, що надходить у такі озера, випаровується, а солі залишаються.

У стічних озерах, із яких витікає хоча б одна річка, солі виносяться водними потоками, тому вода в них прісна.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити