ГЕОГРАФІЯ ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Гідросфера

Льодовики, багаторічна мерзлота

Льодовики — це рухливі скупчення льоду атмосферного походження на поверхні суходолу. Вони утворюються в тих районах, де снігу випадає більше, ніж встигає розтанути. Умовна лінія, яка відділяє висоти, вище яких сніг нагромаджується протягом року і можуть формуватися льодовики, називається сніговою лінією.

Розрізняють покривні та гірські льодовики. Найбільшу площу займають покривні льодовики. Вони вкривають Антарктиду, Гренландію та деякі інші острови. Основна маса цих льодовиків розташована в центральній частині, а рух льоду відбувається в напрямку окраїн, де він відколюється і утворює величезні брили — айсберги.

Гірські льодовики мають значно менші розміри. Вони формуються на вершинах гір, заповнюють заглиблення на схилах, а інколи й гірські долини. Область живлення такого льодовика розташована високо в горах, де навіть у літні місяці спостерігаються низькі температури. Область танення (язик льодовика) розташована нижче за снігову лінію.

Гірські льодовики поширені практично повсюдно, але найбільш характерними є для таких великих гірських систем, як Кордильєри, Анди, Гімалаї, Каракорум, Гіндукуш, Памір, Тянь-Шань.

У районах із холодним кліматом товщі гірських порід не встигають повністю відтанути за літо. Тому верхня частина земної кори може перебувати в мерзлому стані протягом багатьох років. Це вічна (багаторічна) мерзлота, яка характерна для північних районів Євразії та Америки. Її загальна площа перевищує території Північної Америки й Антарктиди разом узяті.

Вічна мерзлота сприяє утворенню боліт, ускладнює ріст рослин, перешкоджає будівництву.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.