Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання
ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ
Гідросфера
Використання Світового океану та вод суходолу в господарській діяльності людини
Океан — зосередження біологічних, мінеральних, хімічних та енергетичних ресурсів.
Біологічні ресурси (морські організми) об’єднані у три групи: планктон, нектон і бентос.
Багатими і різноманітними є мінеральні багатства океану. Під товщею морської води в земній корі залягають поклади корисних копалин, у тому числі руди металів, нафта і природний газ.
Світовий океан — величезний природний резервуар, заповнений водою, яка являє собою складний розчин різних хімічних елементів і сполук. Деякі з них добуваються із води і використовуються у виробничій діяльності людини. Компоненти сольового складу океанських і морських вод можуть розглядатися як хімічні ресурси.
Незліченними є енергетичні багатства Світового океану (хвилі, течії, припливи). Одні лише припливи можуть виробити більше енергії, ніж усі річки Землі.
Найважливішими джерелами прісної води е річки, озера, підземні води. їхня вода є необхідною для населення міст та сіл, вона використовується у виробництві різних видів сільськогосподарської і промислової продукції. Так, для того щоб виростити тонну рису, потрібно вісім тон води.
Річки використовуються для отримання електроенергії, а разом з озерами — як транспортні шляхи, місця вилову і розведення риби, а також відпочинку і туризму.
У результаті господарської діяльності з водойм і найближчих підземель добувається велика кількість води. Після її використання вона повертається в поверхневі водойми у вигляді забруднених стоків. Також до морів, озер, річок потрапляють побутове сміття й велика кількість шкідливих речовин, наприклад нафта та її похідні (бензин, дизельне паливо). У результаті відбувається забруднення й обміління водойм; запаси підземних вод зменшуються, а їхня якість погіршується.