Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Біосфера

Рослинність суходолу і океану. Тваринний світ суходолу і океану

Рослини — одна з основних груп багатоклітинних організмів, що включає в себе мохи, папороті, хвощі, плауни, голонасінні й квіткові рослини. Нерідко до рослин також зараховують усі водорості або деякі їхні групи. Рослини (в першу чергу квіткові) представлені численними формами — серед них дерева, чагарники, трави.

На сьогодні описано близько 320 тис. видів рослин, із них близько 280 тис. видів квіткових, 1 тис. видів голонасінних, близько 16 тис. мохоподібних, близько 12 тис. видів вищих спорових рослин. Проте ця кількість зростає, оскільки постійно відкриваються нові види.

Тварини — одна з основних груп багатоклітинних організмів, що включає в себе ссавців, риб, птахів, комах, павукоподібних, молюсків.

Класичними ознаками тварин уважаються гетеротрофність (живлення готовими органічними сполуками) і здатність активно пересуватися.

Існування тварин залежить від кліматичних умов, у першу чергу від температурного режиму, наявності прісної води і рослинного покриву. Усі перелічені умови яскравіше і ширше представлені на суходолі, тому тут зосереджена основна маса не лише тварин, але й рослин, причому маса рослин у 1000 разів перевищує масу тварин.

У Світовому океані внаслідок того, що світло неглибоко проникає в товщу води, більшість живих організмів перебуває на глибині до 50 м.

Скупчення життя в океанах також спостерігається в місцях, де змішуються різні за своїми властивостями води, наприклад на межі течій, у гирлах річок, у місцях підняття вод, що містять багато кисню, з глибин океану. Багаті на життя і шельфи материків, оскільки вони добре прогріваються й освітлюються, а річки, що впадають в океани, приносять багато поживних речовин.

Загалом біологічна продуктивність території та акваторії змінюється від екватора до полюсів, а також із підняттям у гори та із заглибленням у океан.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити