Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ЗАГАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

Біосфера

Географічна оболонка. Загальні закономірності природи Землі. Поняття «географічна оболонка»

Географічна (ландшафти) оболонка — це комплексна оболонка Землі, у якій стикаються і взаємодіють нижні шари атмосфери, верхня частина літосфери, гідросфера і біосфера. Межі географічної оболонки різні вчені визначають по-різному (більшість уважає, що вони збігаються з межами біосфери). У середньому її потужність становить 55 км. За верхню межу часто приймають озоновий екран, або тропопаузу — перехідний шар від тропосфери до стратосфери, розташований на висоті від 8—10 км у приполярних широтах до 18 км над екватором. Нижня межа, яка розташована в літосфері, є умовною. Порівняно з розмірами Землі географічна оболонка являє собою тонку плівку. Під впливом сонячної енергії та внутрішніх земних джерел енергії тут відбувається більшість відомих нам процесів і явищ.

Географічна оболонка є найбільшим природним комплексом. Вона складається з частин, які відрізняються за своїм зовнішнім виглядом і характером протікання фізико-географічних процесів. Ці частини називають природними територіальними комплексами. Під ними розуміють закономірне поєднання природних компонентів (гірські породи, повітря, вода, ґрунти, рослинний і тваринний світ), які перебувають у складній взаємодії і утворюють єдину систему. Будь-яка зміна одного з компонентів природного комплексу призводить до зміни решти, що обумовлює перетворення всього комплексу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити